Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Cykliści wywalczą zmiany w prawie?

0
Podziel się:

Projekt nowelizacji przewiduje m.in. stworzenie pasa dla rowerów na jezdniach.

Cykliści wywalczą zmiany w prawie?
(Money.pl/Anna Kraszkiewicz)
bECKrEYB

Stworzenie pasa ruchu dla rowerów na jezdniach, a także umożliwienie rowerzystom wyprzedzania samochodów stojących w korkach z prawej strony - takie zmiany mogą już wkrótce znaleźć się w Kodeksie Drogowym.

Propozycje zmian, które mają poprawić bezpieczeństwo na drogach, zgłaszają środowisko rowerzystów oraz Instytut Spraw Obywatelskich - pisze _ Dziennik Gazeta Prawna _. Były one już konsultowane z Ministerstwem Infrastruktury. Gotowy projekt trafi do Sejmu jako inicjatywa poselska, gdyż w ten sposób zostanie skrócona ścieżka legislacyjna.

Poprawić bezpieczeństwo ma między innymi propozycja zezwalająca na korzystanie z chodnika w razie złych warunków zagrażających bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni, na przykład we mgle czy w deszczu. Obecnie rowerzysta może poruszać się chodnikiem, gdy jego szerokość wynosi przynajmniej dwa metry, a droga obok zezwala na poruszanie się pojazdom z prędkością ponad 50 km/h.

bECKrEYD

Nowelizacja zezwoli również rowerzystom na używanie opon z trwale w nich umieszczonymi elementami przeciwpoślizgowymi, na przykład kolcami. Konrad Malec z Instytutu Spraw Publicznych wyjaśnia, że takie rozwiązanie będzie przydatne podczas gołoledzi lub w trakcie jazdy po ubitym śniegu.

bECKrEZe
wiadomości
wiadmomości
KOMENTARZE
(0)