Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Ćwiczenia wojskowe NATO na Łotwie

0
Podziel się:

Ich kontynuacją będą zaplanowane na tegoroczną jesień dalsze ćwiczenia NATO w Niemczech, Norwegii, Polsce i na Ukrainie.

Ćwiczenia wojskowe NATO na Łotwie
(Peter Mulligan/Flickr)

NATO prowadziło dziś ćwiczenia wojskowe na Łotwie w ramach demonstrowania swej zdolności do obrony wschodnioeuropejskich państw członkowskich w obliczu agresywnych działań Rosji wobec Ukrainy.

By sprostać temu zagrożeniu, na szczycie NATO w Newport w Wali uzgodniono w piątek utworzenie nowych sił szybkiego reagowania jako tak zwanej szpicy i zintensyfikowanie ćwiczeń wojskowych w Europie Wschodniej.

Około 500 spadochroniarzy wraz z setkami pojazdów przetransportowano w piątek wieczorem drogą powietrzną na lotnisko w Lielvarde 60 kilometrów od Rygi, symulując przerzucenie żołnierzy i sprzętu NATO do innego państwa w sytuacji kryzysowej.

W ćwiczeniach o kryptonimie Steadfast Javelin II (Wytrzymały Oszczep II), które rozpoczęły się w ubiegły wtorek i potrwają do poniedziałku, bierze udział łącznie 2 tys. żołnierzy z dziewięciu państw. Ćwiczenia te odbywają się na terenie Niemiec, Polski, Litwy, Łotwy i Estonii.

Ich kontynuacją będą zaplanowane na tegoroczną jesień dalsze ćwiczenia NATO w Niemczech, Norwegii, Polsce i na Ukrainie.

Czytaj więcej w Money.pl
Kraje bałtyckie apelują o przysłanie wojsk Linas Linkeviczius powiedział, że Rosja zagraża nie tylko jego krajowi, lecz całej europejskiej i transatlantyckiej wspólnocie.
Włoskie media chwalą rekację NATO Zdaniem największego włoskiego dziennika Sojusz Północnoatlantycki gotów jest umrzeć za Tallin, jak w 1939 roku zaczęto umierać za Gdańsk.
"Zagrożenia dla Europy są znowu na wschodzie" Minister Obrony Narodowej Tomasz Siemoniak podsumował szczyt NATO w Newport i mówi o przełamaniu tabu.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)