Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Ćwiczenia NATO odpowiedzią na sytuację na Ukrainie

0
Podziel się:

- Liczymy się ze zwiększeniem sił na Wschodzie. Jednak to nie prowadzi do dialogu - mówi dowódca sił NATO w Europie.

Bronisław Komorowski i Philip Bredlove podczas dzisiejszego spotkania</br>
Bronisław Komorowski i Philip Bredlove podczas dzisiejszego spotkania</br> (PAP/Jacek Turczyk)

Ćwiczenia NATO odpowiedzią na sytuację na Ukrainie. Zapowiada to naczelny dowódca sił Paktu w Europie, generał Philip Bredlove. - _ Rozbudujemy zakres ćwiczeń w obszarze krajów nadbałtyckich jeśli sytuacja na Ukrainie nie ulegnie poprawie _ - zapowiedział dziś Breedlove w Wielonarodowym Korpusie Północno-Wschodnim w Szczecinie.

Dowódca sił NATO w Europie podkreślił, że planowane manewry wojskowe będą dostosowywane do istniejących i potencjalnych zagrożeń.

- _ Patrząc optymistycznie chciałbym liczyć na zaproszenie obu zwaśnionych stron do spotkania. Przyspieszy to rozwiązanie konfliktu. W pesymistycznej perspektywie liczymy się ze zwiększeniem sił na Wschodzie. Jednak to nie prowadzi do dialogu _- mówił Breedlove.

- _ Musimy być przygotowani do różnych scenariuszy zagrożeń _- dodał generał Bogusław Samol, dowódca szczecińskiego Korpusu NATO. - _ Decyzje związane z planami polityczno-wojskowymi żołnierzy NATO zostaną podjęte podczas spotkania ministrów obrony Sojuszu w dniach 6-8 lutego w Monachium _- stwierdził.

Komorowski odznacza Breedlove'a

Prezydent odznaczył naczelnego dowódcę NATO w Europie gen. Philipa Breedlove'a Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi RP. -_ To ważne, aby dostrzegać zasługi konkretnych osób w budowaniu poczucia solidarności wewnątrz NATO _- podkreślił Bronisław Komorowski.

Order jest nadawany cudzoziemcom i zamieszkałym za granicą obywatelom polskim, którzy swoją działalnością wnieśli wybitny wkład we współpracę międzynarodową oraz współpracę łączącą Polskę z innymi państwami.

_ To ważne, aby dostrzegać osoby zasłużone dla budowania szczególnych relacji, związków, poczucia dobrego sojuszu między Polakami a Amerykanami. To ważne, aby dostrzegać także osoby i zasługi konkretnych osób w budowaniu poczucia solidarności wewnątrz NATO _ - powiedział Komorowski podczas uroczystości w Belwederze.

Prezydent wyraził przekonanie, że można jeszcze umocnić poczucie szczególnych związków polsko-amerykańskich i solidarności wewnątrz Sojuszu Północnoatlantyckiego. _ Wszyscy doskonale wiemy, że prawdziwych przyjaciół poznaje się w sytuacjach trudnych. Wszyscy doskonale wiemy, że deklaracje także weryfikują się w sytuacjach koniecznej próby _ - powiedział Komorowski.

Prezydent nawiązał do napiętej sytuacji w relacjach rosyjsko-ukraińskich. _ W momencie wręczania tego odznaczenia pragnę przywołać z nieodległej przecież przeszłości wspomnienia wspólnych, trudnych działań w warunkach kryzysu, jaki pojawił się na wschód od granic NATO w ubiegłym roku w wyniku kryzysu w relacjach rosyjsko-ukraińskich. To była ważna próba z punktu widzenia solidarności NATO jako całości na obszarze tzw. flanki wschodniej _ - podkreślił.

Komorowski podziękował generałowi za wkład w przygotowanie stanowiska NATO przed szczytem w Newport. _ Pozwoliło to na potwierdzenie solidarności Sojuszu, ale również na wyposażenie go w kolejne narzędzia istotne z punktu widzenia bezpieczeństwa tej części NATO _ - powiedział prezydent.

_ Pragnę też wyrazić nadzieję, że ta wspólna i owocna praca będzie miała swoją kontynuację w postaci przeprowadzenia skutecznej, zgodnej z oczekiwaniami, implementacji postanowień z Newport, do praktyki funkcjonowania Sojuszu _ - dodał.

Dziękując za odznaczenie gen. Breedlove nawiązał do swojego niedawnego spotkania z polskimi żołnierzami służącymi w Afganistanie. _ Są oni symbolem wszystkiego, co zrobiliśmy do tej pory. Zarówno w relacjach polsko-amerykańskich, jak i w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego _ - podkreślił.

_ Jesteście wielkim narodem i wspaniałym krajem. Wasi dzielni żołnierze od wielu lat są naszym partnerem, którego bardzo cenimy _ - zaznaczył.

Czytaj więcej w Money.pl
Stoltenberg: NATO nadal otwarte dla Ukrainy Podkreślił, że polityka otwartości Sojuszu dobrze się sprawdziła w ciągu ostatnich 20 lat.
NATO: Rosyjskie samoloty coraz groźniejsze W przestrzeni Unii Europejskiej przechwycono w tym roku 400 rosyjskich maszyn.
Mocna opinia: Rosja i NATO grają w ping-ponga Pełnomocnik rządu Niemiec ds. kontaktów z Rosją powiedział, że manewry rosyjskiego lotnictwa można uznać za reakcję Moskwy na działania NATO na wschodnich rubieżach Sojuszu.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)