Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Cukier do papierosa bez zakazu, najpewniej zakaz dla mentolu

0
Podziel się:

Europosłowie zwrócili się do Komisji Europejskiej, by opracowała tzw. pozytywną listę dodatków do papierosów, które mają nie być zakazane.

Cukier do papierosa bez zakazu, najpewniej zakaz dla mentolu
(alex-s/CC/Flickr)

Choć słowo mentol nie jest wprost wymienione we wczorajszym stanowisku komisji PE ds. zdrowia ws. dyrektywy tytoniowej, europosłowie zarekomendowali KE, by zakazała wszelkich dodatków smakowych do papierosa, a więc i mentolu. Dozwolony ma być cukier.

Europosłowie zwrócili się do Komisji Europejskiej, by opracowała tzw. pozytywną listę dodatków do papierosów, które mają nie być zakazane, bo są _ niezbędne _ do wytworzenia papierosa. Wśród takich dodatków ma się znaleźć cukier.

Komisja Parlamentu Europejskiego ds. zdrowia zarekomendowała jednak Komisji Europejskiej, by na liście tej nie znalazły się dodatki nadające papierosom charakterystyczny smak; wśród takich są najczęściej wymieniane smaki mentolowy i truskawkowy. Tym samym dodatki te byłyby zakazane.

_ Zrewidowana dyrektywa tytoniowa zakaże użycia w produktach tytoniowych dodatków i smaków, które uatrakcyjniają produkt poprzez nadawanie charakterystycznego smaku, a także witamin, kofeiny i tauryny. Dodatki takie jak cukier, który jest niezbędny do wyrobu produktów tytoniowych, będzie dozwolony _ - czytamy we wczorajszym komunikacie komisji PE.

Dla europosłów tej komisji jest oczywiste, że poparli zakaz stosowania mentolu, o którego przetrwanie walczy Polska. _ Projekt przepisów zmniejszających atrakcyjność palenia dla młodych ludzi poprzez zakaz używania charakterystycznych smaków, takich jak truskawka czy mentol w produktach tytoniowych, został poparty przez komisję PE ds. środowiska w środę _ - czytamy. Europosłowie tej komisji poparli też zakaz slimów i atrakcyjnych opakowań.

Efektem głosowania byli rozczarowani polscy europosłowie, którzy odebrali go jako cios w polski przemysł tytoniowy.

Stanowisko komisji PE musi jeszcze przegłosować cały europarlament (prawdopodobnie we wrześniu), a następnie dojść do porozumienia z krajami UE.

W czerwcu minister rolnictwa Stanisław Kalemba mówił, że dla Polski bardzo ważne jest utrzymanie produkcji tytoniów aromatycznych, w tym mentolowych, i papierosów slim. Dodał, że liczy na pozytywne zmiany w ostatecznym kształcie dyrektywy i że _ raczej jest skłonność do tego, żeby utrzymać produkcję papierosów slim _.

Projekt dyrektywy tytoniowej, który przygotowała KE, przewiduje zakaz sprzedaży papierosów slim, jak i mentolowych w UE.

Polska jest największym producentem gotowych wyrobów tytoniowych i drugim co do ilości producentem tytoniu w UE. W naszym kraju jest 6 fabryk, które zatrudniają 6 tys. osób. Tytoń uprawia 14,5 tys. gospodarstw rolnych. 70 proc. produkcji trafia na eksport. W 2012 r. wartość eksportu wyniosła 1 mld zł, co oznacza, że sprzedaż branży tytoniowej stanowi 36 proc. wartości eksportu rolno-spożywczego.

Czytaj więcej w Money.pl
Pielęgniarki pomogą zwalczyć nałóg? Na początku lat 90. XX w przeciętny Polak wypalał 3620 sztuk papierosów rocznie, więcej niż Amerykanie, Kanadyjczycy i Brytyjczycy
Zostawią papierosy slimy? Silny głos w Unii Na posiedzeniu ministrów rolnictwa Grupy Wyszehradzkiej większość krajów podkreślała, że u nich rodziny często w bardzo biednych rejonach produkują liście tytoniowe i z tego żyją.
Sprzeciw ws. zakazu sprzedaży papierosów Komisja rynku wewnętrznego Parlamentu Europejskiego opowiedziała się przeciwko zakazowi sprzedaży papierosów slim i mentolowych w Unii Europejskiej.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)