Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Coraz większe poparcie dla projektu ustawy repatriacyjnej

0
Podziel się:

W akcję zbierania podpisów włączyła się polonia amerykańska.

Coraz większe poparcie dla projektu ustawy repatriacyjnej
(sidewalk flying/CC/Flickr)

Polonia w Chicago przyłączyła się do akcji zbierania podpisów pod obywatelskim projektem ustawy repatriacyjnej, umożliwiającej powrót do Polski osobom deportowanym i zesłanym przez władze sowieckie.

Inicjatorką akcji zbierania podpisów w Chicago jest Barbara Bilszta, dyrektor generalna Orkiestry Symfonicznej im. Ignacego Jana Paderewskiego. Jak powiedziała, sprawy Polaków na Wschodzie są jej szczególnie bliskie, bo jej rodzina została bardzo dotkliwie dotknięta działaniami sowieckiego rządu.

Zdaniem Bilszty ustawa repatriacyjna ułatwi powrót do Polski wielu osobom deportowanym i zesłanym. - _ Nie jest to akcja polityczna. Jest to akcja obywatelska, społeczna. Odruch ludzi, którzy są wrażliwi na losy naszych rodaków zza wschodniej granicy _ - uważa Bilszta.

Aby projekt mógł być rozpatrzony przez Sejm, potrzeba 100 tys. podpisów. Powinny one zostać zebrane do 15 września. Autorzy obywatelskiego projektu ustawy o repatriantach mają już ponad 72 tys. podpisów.
Akcja zbierania podpisów w Chicago trwać będzie do poniedziałku. W tym dniu listy z podpisami przesłane zostaną samolotem z Chicago do Warszawy.

Osoby, które posiadają polskie obywatelstwo, mogą złożyć swój podpis w biurze Paderewski Symphony Orchestra. Podpisy będą zbierane także w polskich szkołach i kościołach, po mszach w sobotę i niedzielę. Do akcji włączyło się także polonijne Radio 1030 AM i telewizja Polvision.

Projekt ustawy repatriacyjnej został przygotowany przez Wspólnotę Polską przy udziale Związku Repatriantów RP. Pilotował go prezes Wspólnoty Polskiej Maciej Płażyński, który zginął w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010 roku; obecnie zbieranie podpisów koordynuje jego syn Jakub Płażyński.

prawo
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)