Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Coraz więcej pracowników z Ukrainy w Polsce

0
Podziel się:

Obywatele Ukrainy są to osoby bardzo samowystarczalne - podkreśla Marta Biernat z Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji.

Ukraińcy na przejściu granicznym
Ukraińcy na przejściu granicznym (Reporter)

Na naszym rynku pracy obecni byli oni od dawna i stanowili najliczniejszą grupę cudzoziemców, zatrudnianych przez polskich pracodawców. Teraz jednak z powodu niestabilnej sytuacji na Ukrainie ich liczba rośnie a ci, którzy już pracują w Polsce, do siebie nie chcą wracać.

Jak mówi Ukrainka Oksana Pustechać, obsługująca specjalną infolinię dla migrantów, w ciągu ostatnich miesięcy dzwoni na nią zdecydowanie więcej jej rodaków. To są osoby, które już w naszym kraju przebywają i ze względu na sytuację na Ukrainie nie chcą tam wracać po wizę i starają się w jakiś sposób zalegalizować swój pobyt w Polsce. _ Oczywiście - jak dodaje konsultantka infolinii - dzwonią też osoby przebywające na Ukrainie, które również ze względu na niespokojną sytuacje zamierzają do Polski przyjechać _.

_ - Obywatele Ukrainy są to osoby bardzo samowystarczalne _ - podkreśla Marta Biernat z Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji. Chcą tu pracować, chcą zarabiać na siebie i rodzinę, natomiast nie chcą polegać na polskich instytucjach pomocy społecznej. Zależy im na podjęciu pracy i na tej podstawie pragną legalizować swój pobyt w Polsce.

Infolinia dla migrantów działa od 2012 roku. Dzwoniący na nią cudzoziemcy uzyskują pomoc m.in. w legalizacji pobytu, dowiadują się też o sytuacji na rynku pracy. _ W ostatnich tygodniach dzwonią także Ukraińcy, którzy wcześniej w Polsce nie pracowali _ - dodaje Oksana Pustechać. Odzywają się z rejonów Wschodniej Ukrainy , gdzie toczy się wojna. Pytają, jak uzyskać status uchodźcy i na jaką pomoc mogą liczyć w Polsce. Konsultantka dodaje, że sama pochodzi z Ukrainy, więc przechodziła w Polsce przez różne procedury i ma świadomość, że są one czasami trudne.

Infolinia i strona internetowa to działania realizowane w ramach projektu "Prawa migrantów w praktyce 2”, który jest współfinansowany z Europejskiego Funduszu na rzecz Integracji Obywateli Państw Trzecich.

Czytaj więcej w Money.pl
"Ukraina stoi na progu wojny z Rosją" Według ukraińskich wojskowych na Krymie zbierają się rosyjscy żołnierze. Ma być ich już ponad 20 tysięcy.
Trwają walki na Ukrainie. Są ofiary i ranni Resort poinformował, że ostatniej nocy siły antyterrorystyczne Ukrainy były kilkakrotnie ostrzeliwane przez bojowników, jednak ich ataki zostały odparte.
Nowy sondaż na Ukrainie. Zaskakujące wyniki Badaniem, przeprowadzonym przy wsparciu finansowym Unii Europejskiej, objęto mieszkańców wszystkich regionów kraju.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)