Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Coca-Cola i McDonald's, dwaj najwięksi sponsorzy FIFA, żądają odejścia Blattera

0
Podziel się:

- Wydarzenia z ostatnich tygodni niszczą reputację FIFA i zmniejszają zaufanie społeczne do jej kierownictwa - poinformował McDonald's cytowany przez Reutersa.

Coca-Cola i McDonald's, dwaj najwięksi sponsorzy FIFA, żądają odejścia Blattera
(VALERIANO DI DOMENICO;)

Po tym, jak prokuratura w Szwajcarii wszczęła postępowanie karne przeciwko prezydentowi Międzynarodowej Federacji Piłki Nożnej Seppowi Blatterowi, dwóch największych sponsorów wezwało go do ustąpienia ze stanowiska - podaje Reuters.

Coca-Cola Co, McDonald's, Visa i Budweiser, właściciel Anheuser-Busch InBev - firmy, które od lat związane są z międzynarodową federacją piłkarską zażądały natychmiastowego odejścia Blattera. Prezydent FIFA zapowiedział, że poda się do dymisji w lutym przyszłego roku.

- Wydarzenia z ostatnich tygodni niszczą reputację FIFA i zmniejszają zaufanie społeczne do jej kierownictwa - poinformował McDonald's cytowany przez Reutersa.

Fast-foodwy gigant jest jednym z najważniejszych sponsorów piłkarskiej federacji. Koncerny wpłacają do organizacji około miliarda funtów w każdym czteroletnim cyklu pomiędzy mundialem.

Afera w FIFA wybuchła pod koniec maja, kiedy przed kongresem w Zurychu szwajcarska policja wraz z amerykańskimi służbami zatrzymała w luksusowym hotelu siedmiu prominentnych działaczy i postawiła im zarzuty korupcyjne. Zaledwie parę dni później na kolejną kadencję wybrano kierującego organizacją od 1998 roku Blattera.

Jednak i prezydent FIFA nie okazał się bez skazy. Prokuratura zarzuca mu doprowadzenie do podpisania niekorzystnego dla FIFA kontraktu z Karaibską Unią Piłkarską w 2005 roku. Sprawdzane są również inne przypadki działania w sprzeczności z interesem kierowanej przez niego organizacji, w tym te związane z prawami telewizyjnymi i marketingiem - o czym pisaliśmy tutaj.

Sprawa zatacza coraz większe kręgi. Prokurator generalny poinformował również, że Blatter mógł przekazać nielegalnie dwa miliony franków szwajcarskich, czyli około 7,7 mln złotych, obecnemu prezydentowi Europejskiej Unii Piłkarskiej Michelowi Platiniemu. Te zarzuty dotyczą okresu pomiędzy styczniem 1999 roku a czerwcem 2002 roku.

Ponadto prokuratura federalna w Szwajcarii uznała za podejrzane w sumie 81 transakcji bankowych przeprowadzonych przez FIFA i mających związek z wyborem gospodarzy piłkarskich mistrzostw świata w 2018 roku.

Chodzi o kwotę ponad 100 mln dolarów. Osobne śledztwo Szwajcarów skupia się na nieprawidłowościach przy przyznaniu Rosji i Katarowi praw do organizacji MŚ w 2018 i 2022 roku. Do nieprawidłowości miało dojść również przy wyborze gospodarzy dwóch wcześniejszych mundiali - w Niemczech (2006) i RPA (2010).

Zobacz też: * *McDonald's pod lupą służb. Gdzie jest miliard dolarów?

wiadomości
gospodarka
prawo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)