Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
afera gruntowa
09.08.2012 08:24

Co dalej z gruntami pod Stadionem Narodowym?

Hanna Gronkiewicz Waltz podkreśla, że Polska jest jedynym z krajów byłego bloku wschodniego, który nie dokonał procesu prywatyzacji i nie rozwiązał tej kwestii w formie ustawowej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Przemysław Jahr/public domain/Wikipedia)

*Odszkodowania dla spadkobierców przedwojennych właścicieli gruntów oraz zwrot terenów na podstawie dekretu Bieruta to ogromne obciążenie dla stołecznego budżetu. Utrudniają to także nowe inwestycje. *

Mówiła o tym w Programie Pierwszym Polskiego Radia Prezydent Warszawy. Hanna Gronkiewicz Waltz podkreśla, że Polska jest jedynym z krajów byłego bloku wschodniego, który nie dokonał procesu prywatyzacji i nie rozwiązał tej kwestii w formie ustawowej.

_ - Pracujemy nad koncepcją " debierutyzacji Warszawy _"- mówiła prezydent stolicy. Dodała, że warszawscy posłowie są zdeterminowani, by złożyć wniosek w tej sprawie.
Prezydent Warszawy odniosła się też do kwestii gruntów pod Stadionem Narodowym, o które walczy rodzina przedwojennego właściciela. Tereny te mogą być warte ponad miliard złotych. Według Hanny Gronkiewicz Waltz nie ma w tym przypadku możliwości przyznania odszkodowania. Można ewentualnie - mówiła w Radiowej Jedynce - zapewnić spadkobiercom dochody z jakiejś loży. Pani prezydent dodała, że ten przypadek pokazuje, iż sprawy przedwojennej własności trzeba rozwiązać na każdym szczeblu.

Grunty, na których stoi Stadion Narodowy zostały kupione przez Arpada Chowańczaka - potentata branży futrzarskiej - w 1920 roku. Działka została przejęta po wojnie na podstawie dekretu Bieruta.

W imieniu spadkobierców Arpada Chowańczaka i jego wspólniczki występuje mieszkająca na stałe w Argentynie rodzina Chowańczaków. Od ośmiu lat prowadzi walkę o prawo do dziesięciohektarowego pasa ziemi, który przebiega przez sam środek Stadionu Narodowego w Warszawie. Jeśli udowodnią swoje prawa, rozpoczną starania o finansowe zadośćuczynienie lub działki zamienne.

Czytaj więcej w Money.pl
Pozwali Skarb Państwa za Stadion Narodowy Wartość sporu to 461,3 mln zł. Sprawa rozstrzygnie się w sądzie.
Warszawa pokonana na Stadionie Narodowym W programie oprócz meczu będą między innymi występy cheerleaderek, czy pokaz musztry paradnej.
Tusk porozmawia z PZPN. "Znajdę argumenty" Premier Donald Tusk oświadczył, że polska reprezentacja w piłce nożnej powinna grać mecze na Stadionie Narodowym.
Tagi: afera gruntowa, stadion narodowy, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz