Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Clegg: Odebrać Rosji prawa do mundialu w 2018 roku

0
Podziel się:

FIFA dystansowała się od wcześniejszych apeli niemieckich polityków w tej sprawie, twierdząc, że piłka nożna powinna być niezależna od polityki.

Clegg: Odebrać Rosji prawa do mundialu w 2018 roku
(AP/FOTOLINK/EastNews)

Brytyjski wicepremier Nick Clegg ocenił, że Rosja nie może być organizatorem piłkarskich mistrzostw świata 2018 r. - Odebranie jej tego przywileju musi być jedną z sankcji nałożonych po zestrzeleniu samolotu MH-17 przez prorosyjskich separatystów na Ukrainie.

W wywiadzie dla _ Sunday Timesa _ szef Liberalnych Demokratów, koalicyjnego partnera torysów, zaznaczył, że organizowanie przez Rosję mundialu _ jest nie do pomyślenia _ w czasie, gdy Moskwa oskarżana jest o to, że zbroi separatystów, którzy zestrzelili cywilny samolot.

FIFA dystansowała się od wcześniejszych apeli niemieckich polityków w tej sprawie, twierdząc, że piłka nożna powinna być niezależna od polityki.

Prezydentowi Rosji Władimirowi _ Putinowi najbardziej zależy na jego własnym poczuciu (wysokiego) statusu. Jeśli na własnej skórze odczuje, że ignorując światową opinię, traci ten status, to może da mu to myślenia _ - wyjaśnił Clegg.

Odebranie Rosji prawa do zorganizowania prestiżowej imprezy piłkarskiej byłoby jego zdaniem _ sankcją bardzo znaczącą politycznie i symbolicznie _. W przeciwnym razie światowi przywódcy narażą się na oskarżenie, że _ są słabi i nieszczerzy _ - uważa Clegg.

_ Putin nie może nadużywać cierpliwości międzynarodowej społeczności, przekraczając wszelkie dopuszczalne granice; destabilizować przy tym sąsiedni kraj, chronić zbrojnych separatystów we wschodniej Ukrainie i w 2018 roku zbierać pochwały i dowody uznania jako gospodarz turnieju o piłkarski puchar świata _ - tłumaczył.

Clegg przeciwny jest też Grand Prix Formuły 1, które ma się odbyć w październiku w Rosji, ale organizator wyścigu Bernie Ecclestone zapowiedział już, że wyścigi odbędą się zgodnie z planem.

Clegg nie wykluczył, że piłkarski mundial w 2018 roku zamiast w Rosji mógłby odbyć się w Wielkiej Brytanii, zaznaczył przy tym, że kraj ma stadiony o wysokim standardzie, niezbędną infrastrukturę i piłkarski entuzjazm. Zastrzegł jednak, że nie dlatego jest przeciwnikiem organizowania turnieju w Rosji.

Czytaj więcej w Money.pl
"Taki los powinien spotkać Putina" Manifestacja zakończyła się tuż po godzinie 16.
Podzielony Kreml. Niemiecki wywiad ujawnia Tygodnik Spiegiel twierdzi, że wbrew początkowym analizom rosyjski aparat władzy nie jest monolitem, lecz widać na nim pęknięcia.
Szef niemieckiej dyplomacji: pakiet restrykcji "wyważony" Steinmeier zastrzegł, że nie zgodzi się na sankcje, których skutki uderzyłyby tylko w Niemcy lub w część krajów UE.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)