Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Cięcia w policji. Kryzys wpłynie na przestępczość?

1
Podziel się:

Polskę już w tym roku czeka wzrost przestępczości.

Cięcia w policji. Kryzys wpłynie na przestępczość?
(PAP/Leon Stankiewicz)

Dziennik _ Polska _ ostrzega, że Polskę już w tym roku czeka wzrost przestępczości. Zdaniem gazety, winny temu będzie kryzys, który zmusi do cięć budżetowych w policji.

_ Polska _ przytacza wnioski z raportu na temat przestępczości w Polsce w 2008 roku, opublikowanego przez Komendę Główną Policji. Według niego, w ubiegłym roku policja zanotowała ponad milion przestępstw mniej niż rok wcześniej. Wyraźnie zmniejszyła się liczba zarówno najcięższych przestępstw - zabójstw i gwałtów, jak i kradzieży.

Jednak ta tendencja spadkowa- zdaniem dziennika- skończyła się. Karnista prof. Marian Filar spodziewa się wzrostu przestępczości między innymi z powodu narastającej wśród Polaków frustracji wywołanej utratą pracy.

Z kolei socjolog Ireneusz Krzemiński, specjalista ds. przestępczości i doradca komendanta głównego policji, dostrzega inne niebezpieczeństwo. Jego zdaniem, wzrostowi przestępczości będą sprzyjały cięcia w policyjnym budżecie.

_ Polska _ przypomina, że w tym roku policja straci około 10 procent z zaplanowanego na 9 miliardów 167 milionów złotych budżetu. Cięcia obejmą wydatki rzeczowe, m.in. nagrody i ekwiwalenty, paliwo, szkolenia, remonty i premie. Zdaniem gazety niektóre komendy muszą obciąć budżety nawet o 40 procent, ograniczając np. użycie radiowozów i wprowadzając tylko piesze patrole.

Ale rzecznik Komendanta Głównego Policji podinspektor Mariusz Sokołowski uspokaja. Mówi, że to, co służy zapewnieniu bezpieczeństwa Polaków, będzie finansowane. _ _

Raport Money.pl
*Wydajemy 88 tysięcy na jednego policjanta * W 2008 wydamy ponad 8,6 mld złotych na policję zobacz raport Money.pl
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(1)
asd
4 lata temu
Już jest źle a tu wieszcza,ze będzie gorzej.