Szef MSW Jacek Cichocki spotka się w poniedziałek w Rzymie z dyrektorem generalnym Interpolu Ronaldem Noble. Tematem rozmów mają być usprawnienia procedur i przyspieszenie weryfikacji informacji o osobach, które mogą być poszukiwane ze względów politycznych.
Na ten temat Cichocki rozmawiał z sekretarzem generalnym Interpolu podczas jego wizyty w Polsce pod koniec czerwca. Zapowiedziano wówczas, że rozmowy będą kontynuowane jesienią w Rzymie podczas spotkania ministrów krajów zrzeszonych w Interpolu.
Szef MSW poprosił szefa Interpolu o spotkanie po tym, jak w grudniu 2011 r. na warszawskim lotnisku Straż Graniczna zatrzymała białoruskiego opozycjonistę Alesia Michalewicza. Straż wyjaśniała później, że widniał on w systemach Interpolu jako osoba poszukiwana w celu doprowadzenia do prokuratury. Był podejrzany o "zorganizowanie masowych manifestacji" na Białorusi. Wkrótce po zatrzymaniu Michalewicza Prokuratura Okręgowa w Warszawie nakazała jego zwolnienie.
Szef MSW zapowiadał, że rozmowy będą dotyczyć zmian, które miałyby zapobiec zatrzymywaniu np. opozycjonistów poszukiwanych przez Interpol na wniosek Białorusi.
Interpol jest działającą w 190 krajach międzynarodową organizacją policji, pomagającą organom ścigania w walce z przestępczością. W każdym państwie członkowskim funkcjonują Krajowe Biura Interpolu, których zadaniem jest utrzymywanie kontaktów i pełnienie roli pośrednika pomiędzy organami ścigania, a Krajowymi Biurami Interpolu innych państw członkowskich oraz sekretariatem generalnym.