Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Ciała ofiar ze Smoleńska jednak zamienione

Naczelna Prokuratura Wojskowa poinformowała, że ekshumowane tydzień temu ciała dwóch ofiar katastrofy smoleńskiej były złożone w niewłaściwych grobach.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Adam Warżawa)

Naczelna Prokuratura Wojskowa poinformowała, że ekshumowane tydzień temu ciała dwóch ofiar katastrofy smoleńskiej były złożone w niewłaściwych grobach. Jedna z ekshumacji odbyła się w Świątyni Opatrzności Bożej, druga na cmentarzu w warszawskich Pyrach.

Pułkownik Zbigniew Rzepa powiedział, że 12 listopada Wojskowa Prokuratura Okręgowa w Warszawie, prowadząca śledztwo w sprawie katastrofy smoleńskiej, dokonała ekshumacji zwłok dwóch ofiar. Badania odbyły się natomiast 14 i 16 listopada:

_ - Pobrano do badań genetycznych z obu ciał próbki biologiczne i przekazano je do badań dwóm ośrodkom naukowym w Bydgoszczy i we Wrocławiu. Sprawozdania z nich wpłynęły do prokuratury prowadzącej śledztwo wczoraj. Wynika z nich jednoznacznie, że ciała badanych ofiar zostały złożone w niewłaściwych grobach _ - mówił.

POSŁUCHAJ WYPOWIEDZI ZBIGNIEWA RZEPY:

Źródło: IAR

Zdaniem śledczych winę za taki stan rzeczy może ponosić strona rosyjska_ . - Doszło do błędnego oznaczenia ciał i stało się to w Moskwie, poprzez działanie przedstawicieli strony rosyjskiej _- uważa Rzepa.

Rzepa podkreślił też, że teraz śledczy skoncentrują się na analizie posiadanych materiałów. _ - Po otrzymaniu wszystkich opisów medycznych i porównaniu z materiałem dowodowym dojdzie do pełnej analizy. To ona powinna doprowadzić do wyjaśnienia wszystkich nieprawidłowości wynikających z ekspertyzy rosyjskiej i to będzie podstawą do ewentualnych dalszych działań prokuratury _- dodał.

POSŁUCHAJ WYPOWIEDZI ZBIGNIEWA RZEPY:

Źródło: IAR

Nieoficjalnie wiadomo, że sprawa dotyczy kapelana Warszawskiej Rodziny Katyńskiej ks. infułata Zdzisława Króla, oraz ks. profesora Ryszarda Rumianka, który był rektorem Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

We wrześniu w Warszawie i Gdańsku ekshumowano dwie ofiary katastrofy smoleńskiej. Po przeprowadzeniu badań genetycznych poinformowano, że doszło do zamiany ciała legendarnej działaczki _ Solidarności _ Anny Walentynowicz z ciałem wiceprzewodniczącej fundacji _ Golgota Wschodu _ Teresy Walewskiej-Przyjałkowskiej. Prokurator generalny Andrzej Seremet utrzymywał, że przyczyną nieprawidłowej identyfikacji tych ciał było nietrafne ich rozpoznanie przez członków rodzin.

W drugiej połowie października dokonano ekshumacji ostatniego prezydenta na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego oraz innej ofiary - na wniosek rodziny nie ujawniono, o kogo chodziło. W tym przypadku również potwierdzono, że pierwotnie w 2010 r. doszło do błędnej identyfikacji tych ciał. Za błędną identyfikację zwłok prezydenta Kaczorowskiego przeprosił ówczesny wiceszef MSZ Jacek Najder.

Przed ekshumacjami z drugiej połowy tego roku w śledztwie dotyczącym katastrofy smoleńskiej wojskowa prokuratura dokonała wcześniej ekshumacji trzech innych ofiar tragedii - Zbigniewa Wassermanna (w 2011 r.) oraz Przemysława Gosiewskiego i Janusza Kurtyki (obie w marcu 2012 r.). Prokuratorzy informowali jednak wtedy, że nie mają wątpliwości dotyczących tożsamości tych ciał.

W katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem, 10 kwietnia 2010 roku zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński i inni przedstawiciele najwyższych władz państwowych.

Czytaj więcej w Money.pl
Ekshumacje kolejnych ofiar katastrofy Tu-154 Ekshumacja jednej z ofiar katastrofy smoleńskiej rozpoczęła się po godz. 4 nad ranem w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie.
Po badaniach ciał ofiar ze Smoleńska. Wyniki? Po przebadaniu tomografem wysłano je do Wrocławia, gdzie prowadzone będą dalsze badania.
Kolejna ekshumacja smoleńska już dziś Prawdopodobnie późną nocą bądź jutro rano zostanie przeprowadzona ekshumacja ciała Ryszarda Kaczorowskiego.
Tagi: ekshumacje ofiar katastrofy smoleńskiej, ekshumacja, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz