Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
churchill
09.11.2014 18:55

Churchill był za nuklearnym atakiem na ZSRR

Churchill namawiał swego rozmówcę, by przekonał ówczesnego prezydenta Stanów Zjednoczonych Harry'ego Trumana do takiego ataku.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Federal Government/fdrlibrary.marist.edu)

W 1947 roku Winston Churchill, będąc wówczas liderem konserwatywnej opozycji, wezwał USA do dokonania ataku nuklearnego na ZSRR w celu wygrania zimnej wojny - poinformował w najnowszym wydaniu brytyjski tygodnik _ Mail on Sunday _.

Powołał się przy tym na odnaleziony niedawno raport, w którym agent FBI relacjonował spotkanie Churchilla z przybyłym do Wielkiej Brytanii prawicowym amerykańskim senatorem, republikaninem Stylesem Bridgesem. Churchill namawiał swego rozmówcę, by przekonał ówczesnego prezydenta Stanów Zjednoczonych Harry'ego Trumana do takiego ataku.

Raport zostanie opublikowany w napisanej przez dziennikarza śledczego Thomasa Maiera książce _ When Lions Roar: The Churchills And The Kennedys _, która ukaże się w Wielkiej Brytanii w grudniu. Książka poświęcona jest dziejom rodzinnych dynastii Churchillów i Kennedych.

W dokumencie, o którym pisze _ Mail on Sunday _, mowa jest o _ zmieceniu Kremla z powierzchni ziemi _, co uczyniłoby ze Związku Radziecki _ bardzo łatwy problem _ do uporania się z nim. Moskwa nie dysponowała wtedy bronią atomową, a swej pierwszej próby nuklearnej dokonała dopiero w 1949 roku.

Jak pisał autor raportu, Churchill zaznaczył, że jeśli nie dokona się nuklearnego uderzenia prewencyjnego, _ Rosja zaatakuje Stany Zjednoczone w ciągu dwóch lub trzech lat, kiedy uzyska bombę atomową, a cywilizacja zostanie zmieciona lub cofnięta o wiele lat _.

Churchill i Stalin stali się sojusznikami po ataku Hitlera na ZSRR 22 czerwca 1941 roku. Obok prezydenta USA Franklina Delano Roosevelta, wchodzili w skład _ wielkiej trójki _, która decydowała o losach świata na konferencjach w Teheranie, Jałcie i Poczdamie.

W 1946 roku, po wyborczej przegranej w roku poprzednim, Churchill wygłosił w Fulton w stanie Missouri głośne przemówienie, w którym użył określenia _ żelazna kurtyna _ w odniesieniu do granicy między strefą wpływów politycznych ZSRR a resztą Europy.

_ Dokument FBI pokazuje, że agresywna postawa Churchilla wobec wczorajszego brytyjskiego sojusznika (Stalina - PAP) była tak silna, że gotów był on pogodzić się ze śmiercią setek tysięcy ludzi, którzy zginęliby w ataku nuklearnym na ZSRR _ - pisze _ Mail on Sunday _.

_ Myślę, że Churchill postrzegał po prostu atak nuklearny jako jeszcze jeden element postępu w prowadzeniu wojny konwencjonalnej, zanim zrozumiał, że broń jądrowa powoduje znacznie większe zniszczenia _ - powiedział gazecie Thomas Maier.

Zauważył też, że jako lider opozycji Churchill był o wiele bardziej wojowniczy niż w trakcie ponownego sprawowania funkcji premiera w latach 1951-55.

Czytaj więcej w Money.pl
Spór o składki do budżetu UE. Cameron ostro Brytyjski premier David Cameron powiedział, że powstanie "wielki problem", jeśli nie uda się rozwiązać sporu dotyczącego dodatkowych płatności do unijnego budżetu. Powtórzył, że Londyn odrzuca żądanie zapłacenia do 1 grudnia kwoty ponad 2 mld euro.
Budżet UE. Wielka Brytania nie chce tyle płacić Dziś w Brukseli spotkanie ministrów finansów państw Unii Europejskiej.
Tagi: churchill, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz