Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Chuligani będą ostrzej karani?

0
Podziel się:

Trzy razy wyższe grzywny za wykroczenia - to propozycja posłów PiS.

Chuligani będą ostrzej karani?
(EPA/PAP)

Trzy razy wyższe grzywny za wykroczenia - taką nowelizację kodeksu wykroczeń proponuje PiS.

Posłowie opozycji proponują też wydłużenie terminu ich karalności. Nowelizacją kodeksu zajmie się Sejm - czytamy w _ Rzeczpospolitej _. Autorzy projektu uważają, że grzywna, która jest najczęstszą orzekaną karą w sprawach o wykroczenia więc powinna być dotkliwa. Dlatego proponują podniesienie dolnej i górnej granicy grzywny. Z 20 do 50 złotych i z 5 tys. do 15 tys. złotych.

Trudniej będzie też sprawcy wykroczenia uniknąć odpowiedzialności. Proponuje się bowiem wydłużenie terminu przedawnienia karalności z roku do dwóch lat (od czasu popełnienia czynu) i z dwóch lat - do trzech (jeśli w tym czasie wszczęto postępowanie).

_ - Trudno dziś dotrzymać terminów ścigania i sprawcy pozostają bezkarni. A to działa bardzo demoralizująco _ - ocenia na łamach gazety, Ludwik Wachowiak z Uniwersytetu Mikołaja KopernikaKopernika w Toruniu.

W nowym kodeksie ma się też pojawić cały nowy rozdział. Chodzi o wykroczenia w trakcie imprez masowych. Karą ma być zakaz wstępu na imprezy masowe od dwóch do sześciu lat. Będzie on obowiązywał również na imprezach poza granicami kraju - podaje dziennik.

Niektóre propozycje mogą dotknąć także zwykłego Kowalskiego. Jeśli urządzi sobie zbyt głośną imprezę, to wezwana przez sąsiadów straż miejska będzie mogła zabrać mu sprzęt grający czy telewizor.

Rząd generalnie pozytywnie ocenia kierunek zmian, choć nie ze wszystkim się zgadza. Jednocześnie przygotował własne propozycje zmian w przepisach.

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)