Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Chrześcijanka zwolniona z celi śmierci przebywa w ambasadzie USA

0
Podziel się:

- Meriam Jahia Ibrahim Iszag jest w tej chwili w amerykańskiej ambasadzie - powiedział prawnik Mohanad Mostafa. - Wraz z mężem uważają, że to dla nich bezpieczne miejsce - dodał.

Chrześcijanka zwolniona z celi śmierci przebywa w ambasadzie USA
(Tim Pearce, Los Gatos/CC/Flickr)

Młoda sudańska Chrześcijanka zwolniona z celi śmierci znalazła schronienie w ambasadzie USA w Chartumie - poinformował jej adwokat.

Meriam Jahia Ibrahim Iszag _ jest w tej chwili w amerykańskiej ambasadzie _ - powiedział prawnik Mohanad Mostafa. _ Wraz z mężem uważają, że to dla nich bezpieczne miejsce _ - dodał.

Rzeczniczka Departamentu Stanu w Waszyngtonie Marie Harf powiedziała, że _ sytuacja jest bardzo dynamiczna _. _ Porozumiewamy się z sudańskim ministerstwem spraw zagranicznych, aby mieć pewność, że kobieta i jej rodzina tak szybko, jak to możliwe, będą mogli swobodnie wyjechać _ - zaznaczyła. _ Z naszej perspektywy Meriam ma wszystkie dokumenty, których potrzebuje do podróży i wjazdu na teren Stanów Zjednoczonych. Tylko od władz Sudanu zależy, czy pozwolą jej opuścić kraj _ - dodała.

Meriam Ibrahim została zatrzymana we wtorek na lotnisku w Chartumie, gdy chciała wraz z mężem i dziećmi opuścić Sudan. Jej mąż Daniel Wani, pochodzący z Sudanu Południowego obywatel amerykański, zapowiadał, że rodzina ma zamiar udać się do USA. Władze Sudanu zarzuciły jej sfałszowanie dokumentów podróżnych.

W czwartek 27-letnia kobieta, której sąd uchylił karę śmierci orzeczoną za rzekome przejście z islamu na chrześcijaństwo, została zwolniona z aresztu pod warunkiem, że nie opuści kraju.

Mostafa wcześniej powiedział, że kobietę wypuszczono na wolność po interwencji zagranicznych dyplomatów, którzy naciskali w tej sprawie na sudańskie władze. Posterunek policji opuściła dopiero kilka godzin po tym, gdy wydano nakaz zwolnienia jej z aresztu. Kobieta i jej niepełnosprawny fizycznie mąż, niesiony przez dwóch mężczyzn, wsiedli do samochodu z obojgiem dzieci i odjechali spod komisariatu; za nimi podążyły radiowozy i dwa samochody z tablicami dyplomatycznymi.

W połowie maja Sudanka, będąca wówczas w zaawansowanej ciąży, została skazana przez sudański sąd na karę śmierci za apostazję. Uwięzienie i skazanie kobiety wywołały oburzenie w świecie. W więzieniu kobieta urodziła dziecko.

Czytaj więcej w Money.pl
Zabił dziewczynę z ciąży, usłyszał wyrok 16-letnia Marta B. zaginęła na początku kwietnia 2006 r. W jej poszukiwania zaangażowanych było wiele osób, także jej chłopak Marek K., który zacierał ślady zbrodni.
Piotr Ikonowicz zatrzymany przez policję Były poseł lewicy i dawny lider PPS zostanie doprowadzony przez policję do zakładu karnego. Ikonowicz został skazany w 2008 roku za 6 miesięcy więzienia.
Więzień z wyrokiem dożywocia uciekł Oficer dyżurny Komendy Miejskiej Policji w Płocku został powiadomiony przez Zakład Karny o ucieczce jednego z osadzonych o godz. 2.45 w nocy z poniedziałku na wtorek. Na miejsce wysłano natychmiast policyjne patrole.
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)