Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Christopher Street Day. Kolorowo na ulicach Berlina

0
Podziel się:

Parady znane jako Christopher Street Day organizowane są dla upamiętnienia wydarzeń z 27 czerwca 1969 roku.

Christopher Street Day. Kolorowo na ulicach Berlina
(PAP/EPA)
bEJcdwfF

Setki tysięcy ludzi uczestniczyły w Berlinie w paradach gejów i lesbijek. Domagano się tolerancji i równouprawnienia, protestowano przeciwko homofobii w Ugandzie, a także w Rosji.

Parady znane jako Christopher Street Day organizowane są dla upamiętnienia wydarzeń z 27 czerwca 1969 roku, kiedy na Christopher Street w nowojorskiej dzielnicy Greenwich Village policja przeprowadziła nalot na gejowski pub Stonewall Inn, co wywołało zamieszki na tle dyskryminacji mniejszości seksualnych. Uważa się, że wydarzenia te zapoczątkowały amerykański, a w konsekwencji i światowy ruch walki o ich prawa.

Największa parada odbyła się tradycyjnie w berlińskiej dzielnicy Charlottenburg. Pewną sensacją byli uczestniczący w niej umundurowani policjanci z wielu niemieckich krajów związkowych, ale także z Wielkiej Brytanii i ze Szwecji. _ - Ich udział jest oznaką tolerancji _ - podkreślił rzecznik berlińskiej policji.

bEJcdwfH

W mniejszej demonstracji uczestniczył burmistrz Berlina i zdeklarowany homoseksualista Klaus Wowereit, niemiecka minister ds. rodziny Manuela Schwesig (SPD) i przewodnicząca komisji prawnej Bundestagu Renate Kuenast (Zieloni).

Wowereit zwracał uwagę, że także w Niemczech nie ma jeszcze pełnego równouprawnienia dla ludzi z grupy LGBT (lesbijki, geje, biseksualiści i transseksualiści); wskazywał na brak prawa do adopcji. Podkreślał, że tolerancja dla homoseksualistów i transseksualistów jest kwestią praw człowieka.

Czytaj więcej w Money.pl
Irlandczycy świętują już od wczoraj Parady z okazji święta patrona Irlandii organizowane są na całym świecie.
Skandal na Łotwie. Parada Waffen SS Przemarsz ulicami Rygi tradycyjnie wzbudził kontrowersje, w tym roku także w kontekście wydarzeń na Ukrainie.
Jedna z największych parad gejów od lat Parada odbyła się w czasie, gdy Izba Lordów debatuje nad projektem ustawy o równouprawnieniu związków małżeńskich hetero- i homoseksualnych.
bEJcdwgi
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)