Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Chorzy na cukrzycę. Kończą się negocjacje Ministerstwa Zdrowia

0
Podziel się:

Kończą się negocjacje MZ z firmami farmaceutycznymi ws. finansowania leków przeciwcukrzycowych.

Chorzy na cukrzycę. Kończą się negocjacje Ministerstwa Zdrowia
(Soleilc/Dreamstime)

Kończą się negocjacje MZ z firmami farmaceutycznymi ws. finansowania leków przeciwcukrzycowych, m.in. długodziałających analogów insuliny - poinformował wiceminister zdrowia Aleksander Sopliński. Ma on nadzieję, że leki te znajdą się na kolejnej liście refundacyjnej.

Wiceminister poinformował, że Komisja Ekonomiczna kończy już negocjacje z koncernami farmaceutycznymi dotyczące finansowania długodziałających analogów insuliny oraz leków inkretynowych.

Przyznał też, że liczba chorych na cukrzycę jest bardzo duża, a według prognoz będzie rosła. _ 25 proc. chorych nie wie, że jest chorych, więc trzeba położyć większy nacisk na prewencję i profilaktykę _ - dodał.

Podkreślił, że ostateczna decyzja o refundacji tych leków należy do ministra zdrowia. Przypomniał, że lista leków refundowanych jest aktualizowana co dwa miesiące, a kolejna będzie obowiązywała od 1 lipca.

Prezes Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego prof. Leszek Czupryniak podczas posiedzenia komisji zwrócił uwagę, iż brak refundacji nowych leków diabetologicznych to jeden z podstawowych problemów w tej dziedzinie medycyny.

_ - Już od kilku lat słyszymy zapowiedzi kolejnych ministrów zdrowia, że długodziałające analogi insuliny oraz leki inkretynowe będą finansowane, jednak do tej pory tak się nie stało, dlatego podchodzimy sceptycznie do kolejnych informacji na ten temat _ - podkreślił Czupryniak. W jego ocenie diabetologia jest w niekorzystnej sytuacji, jeżeli chodzi o dostęp do leków. Dodał, że w innych krajach europejskich nowoczesne leki przeciwcukrzycowe są refundowane.

Jak poinformował, PTD złożyło do Rzecznika Praw Obywatelskich wniosek o wystąpienie ze skargą na ustawę refundacyjną do Trybunału Konstytucyjnego. Według diabetologów ustawa nie gwarantuje równego dostępu do leczenia pacjentów chorych na cukrzycę.

Ponadto PTD, po publikacji majowej listy refundacyjnej, ogłosiło na swojej stronie internetowej protest przeciwko nierefundowaniu nowych leków przeciwcukrzycowych. _ _

_ Nierefundowanie długodziałających analogów insuliny nie ma żadnych podstaw Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/156/m201884.jpg ) ] (http://tech.money.pl/gigantyczna-kara-za-farmaceutyczny-blad-0-1081298.html) *Koncern musi zapłacić gigantyczną karę * Abbott Laboratories zapłaci 1,6 miliarda dolarów kary za nieprawdziwe informacje na temat leku Depakote. merytorycznych ani ekonomicznych. Według Agencji Oceny Technologii Medycznych i Europejskiej Agencji Leków (EMA) są to leki bezpieczne, a refundowanie ich w takim stopniu jak innych preparatów insulin nie spowoduje wzrostu wydatków NFZ _ - czytamy w oświadczeniu PTD.

Także prezes Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków Andrzej Bauman podkreślił, że wielokrotnie zapowiadano refundację nowych leków inkretynowych oraz długodziałających analogów isulin, jednak dotychczas takie obietnice nie zostały spełnione. _ - Mam nadzieję, że w końcu doczekamy się tych nowych leków, które pozwolą chorym na cukrzycę wrócić do pracy, normalnie funkcjonować _ - zaznaczył. Jak dodał, leki te w pełnej odpłatności są zbyt drogie dla większości chorych na cukrzycę.

Prof. Czupryniak zwrócił ponadto uwagę, że niezbędne jest stworzenie Narodowego Programu Walki z Cukrzycą, czyli odrębnej ustawy, a także zagwarantowanie środków na finansowanie takiego programu na poziomie ok. 150-200 mln zł rocznie. Przypomniał, że w Polsce jest ok. 2,5 mln chorych na cukrzycę.

Wskazał też na inne problemy, takie jak niski poziom finansowania opieki diabetologicznej, plany likwidacji odrębnej specjalizacji z diabetologii, a także niską oficjalną rangę pielęgniarstwa w diabetologii.

Czytaj więcej o problemach cukrzyków w Money.pl
Kończą się negocjacje. Co z insuliną? Kończą się negocjacje MZ z firmami farmaceutycznymi ws. finansowania leków przeciwcukrzycowych, m.in. długodziałających analogów insuliny.
Szpital prosi WOŚP o pompy insulinowe dla kobiet w ciąży. Czyli, jak się za to zabrać 8 marca, w Dniu Kobiet, Fundacja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy poda ostateczna sumę, jaką udało się jej uzbierać w trakcie styczniowego finału.
To 90 lat temu po raz pierwszy wstrzyknęli insulinę Przed 90 laty, 23 stycznia 1922 r., Frederick Grant Banting z uniwersytetu w Toronto i student medycyny Charles Herbert Best po raz pierwszy wstrzyknęli insulinę Leonardowi Thompsonowi, 14-letniemu chłopcu choremu na cukrzycę typu I.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)