Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Choroby psychiczne leczą w szpitalach, w których przebywają mordercy

0
Podziel się:

W Szwecji istnieją oddzielne więzienia dla kobiet i mężczyzn, ale w opiece psychiatrycznej wszyscy są traktowani jako pacjenci.

Choroby psychiczne leczą w szpitalach, w których przebywają mordercy
(kIMDARam/Flickr)
bESNLuzV

Skandal ujawniła szwedzka telewizja SVT. Jedna z bohaterek reportażu trafiła do ośrodka, gdzie przebywa zabójca minister spraw zagranicznych Anny Lindh.

W materiale podkreślono, że w Szwecji istnieją oddzielne więzienia dla kobiet i mężczyzn, ale w opiece psychiatrycznej wszyscy są traktowani jako pacjenci. Płeć oraz kwestia, czy dana osoba popełniła przestępstwo, ma mniejsze znaczenie, więc młode ciężko chore kobiety trafiają do miejsca przeznaczonego dla morderców i gwałcicieli - podaje SVT.

Z danych, do których dotarli dziennikarze, wynika, że w 2013 roku 15 pacjentek trafiło do szpitala psychiatrycznego w Vaexsjoe na południu Szwecji na podstawie prawa o przymusowym leczeniu.

bESNLuzX

Jedna z kobiet dzieliła tam wspólne pomieszczenia z Mijailo Mijailoviciem, który w 2003 roku zasztyletował szefową szwedzkiej dyplomacji Annę Lindh. Morderca został skazany na leczenie psychiatryczne w zamkniętym ośrodku. W 2011 roku w szpitalu w Kumla ranił nożem jednego z pacjentów. Po tym incydencie Mijailović został odizolowany na trzy miesiące, po czym przeniesiono go do ośrodka w Vaexsjoe.

Innymi sąsiadami bohaterki reportażu SVT byli w tym szpitalu mężczyzna skazany za gwałt na nastolatce oraz pacjent, który udusił współlokatora pasem. Wszyscy, przestępcy i osoby psychicznie chore, korzystali ze wspólnej stołówki oraz pokoju z telewizorem.

Kolejnym zarzutem SVT pod adresem kliniki w Vaexsjoe jest stosowanie niedozwolonych prawnie metod ochrony pacjentów przed samookaleczeniem. Jednej z kobiet unieruchomiono rękę gipsem.

Nagłośnione przez szwedzką telewizję kontrowersyjne warunki w szpitalu w Vaexsjoe wywołały w Szwecji debatę na temat stanie lecznictwa psychiatrycznego. Kierownictwo ośrodka podjęło decyzję o wstrzymaniu przyjmowania pacjentów.

bESNLuAd

W Szwecji o umieszczeniu przestępcy w zamkniętym ośrodku psychiatrycznym decyduje sąd, ale duży wpływ ma opinia psychiatrów.

Czytaj więcej w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/102/m77926.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/szwedzkie;wiezienia;swieca;pustkami,35,0,1441315.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Szwedzkie więzienia świecą pustkami Na pomoc chcą ruszyć Norwegowie. Zaproponowali podnajmowanie cel dla norweskich skazańców.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/33/m313889.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/rosyjskie;samoloty;bojowe;naruszyly;przestrzen;powietrzna;szwecji,210,0,1621458.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Rosja naruszyła przestrzeń Szwecji Rząd w Sztokholmie uznał to za poważne naruszenie i zaprotestował wobec ambasadora.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/21/m98837.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/wybory;w;szwecji;lider;socjaldemokratow;otrzymal;misje;utworzenia;rzadu,166,0,1620646.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Szwecja po wyborach. Kto w nowym rządzie? Według wstępnych wyników wyborów socjaldemokraci oraz dwaj ich potencjalni koalicjanci - Zieloni i postkomunistyczna Lewica - zdobyli łącznie 43,6 proc. głosów.
bESNLuAy
choroby psychiczne
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)