Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Chorobowe dla mundurowych. Komisja obrony pozytywnie o projekcie

0
Podziel się:

Sejmowa komisja obrony pozytywnie zaopiniowała rządowy projekt, który zakłada obniżenie zasiłków chorobowych dla funkcjonariuszy służb mundurowych ze 100 do 80 procent wynagrodzenia.

Chorobowe dla mundurowych. Komisja obrony pozytywnie o projekcie
(Piotr Blawicki/East News)

Sejmowa komisja obrony pozytywnie zaopiniowała rządowy projekt, który zakłada obniżenie zasiłków chorobowych dla funkcjonariuszy służb mundurowych ze 100 do 80 procent wynagrodzenia.

Komisja obrony głosowała nad opinią po raz drugi. Pod koniec lipca ani wniosek Stefana Niesiołowskiego (PO) - o pozytywne zaopiniowanie, ani Stanisława Wziątka (SLD) - o negatywne zaopiniowanie nie uzyskały w głosowaniu poparcia większości komisji. Dziś ponowny wniosek Niesiołowskiego o pozytywną opinię uzyskał 11 głosów, wobec dziewięciu przeciw. Nikt się nie wstrzymał.

Głosowanie powtarzano trzy razy z powodu zamieszania na sali i kłopotów sekretarzy z policzeniem głosów. Wniosek o ponowne głosowanie zgłosił najpierw Zbyszek Zaborowski (SLD), potem Mieczysław Łuczak (PSL). Przy pierwszym liczeniu był remis.

Komisja obrony wydała opinię dla zajmującej się projektem komisji spraw wewnętrznych. To samo miała zrobić także Komisja ds. Służb Specjalnych. Jednak pod koniec lipca - podobnie jak za pierwszym podejściem komisja obrony - nie była w stanie wydać opinii; wnioski o pozytywne i negatywne zaopiniowanie nie uzyskały większości.

We wtorek w Sejmie odbyło się publiczne wysłuchanie w sprawie projektu, a przed Sejmem - pikieta sprzeciwiających się projektowanym zmianom mundurowych związkowców. Wiceszef MSW Marcin Jabłoński ocenił, że podczas wysłuchania nie usłyszał argumentów przemawiających za wycofaniem się z prac nad projektowanymi zmianami.

Przygotowany przez MSW projekt nowelizacji kilku ustaw zakłada, że żołnierze, policjanci, strażacy, funkcjonariusze służb specjalnych, BOR, Straży Granicznej, służby więziennej i celnej dostaną 80 proc. zasiłku chorobowego, tak jak inni ubezpieczeni. Projekt zakłada utrzymanie 100 proc. stawki, jeśli choroba będzie wynikała z pełnienia służby.

W myśl projektu środki finansowe pozyskane z ograniczenia uposażeń mają być w całości przeznaczane na fundusz nagród i zapomóg dla wykonujących zadania służbowe w zastępstwie nieobecnych w pracy. Jednocześnie obniżenie uposażenia z powodu zwolnienia lekarskiego nie będzie podstawą do zmniejszenia wysokości innych świadczeń pieniężnych związanych ze służbą oraz naliczenia świadczeń emerytalnych i rentowych.

100-proc. stawka za zwolnienie byłaby utrzymana, jeśli choroba będzie wynikać z pełnienia służby. Chodzi m.in. o wypadki podczas służby i choroby zawodowe, wypadki w drodze do miejsca pełnienia służby (i powrotnej), choroby w czasie ciąży, sytuacje poddania się badaniom lekarskim koniecznym dla dawców komórek, tkanek i narządów.

Pełne wynagrodzenie będzie także wypłacane w przypadku, gdy niezdolność do służby powstała w trakcie realizacji zadań służbowych poza granicami Polski (np. misji, działań ratowniczych), a także - jak zapisano - _ dokonywania czynów o charakterze bohaterskim, czyli wymagających np. dużej odwagi, narażenia życia lub zdrowia _.

Czytaj więcej w Money.pl
Mundurowi walczą o przywileje. Dziś protest Związkowcy nie zgadzają się na obniżenie zasiłku chorobowego. Obecnie chorzy funkcjonariusze otrzymują na zwolnieniu 100 procent wynagrodzenia.
Mundurowi będą protestować. O pieniądze Obecnie chorujący funkcjonariusze otrzymują 100 proc. wynagrodzenia. Teraz mają dostawać 80 proc.
Obetną sędziom kolejny przywilej? Sejmowa komisja sprawiedliwości powołała dzisiaj podkomisję do spraw ustaw, które obejmą sędziów i prokuratorów takimi samymi zasadami wynagrodzenia za okres chorobowy, jak pozostałych ubezpieczonych.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)