Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Chlebowski: Nie będzie rewolucji w emeryturach policji

0
Podziel się:

System emerytur mundurowych trzeba jednak uszczelnić - przyznał szef klubu PO.

Chlebowski: Nie będzie rewolucji w emeryturach policji
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Szef klubu parlamentarnego POZbigniew Chlebowski(na zdjęciu) zapewnia, że nie będzie _ rewolucji _ w służbach mundurowych.

Według informacji mediów, reforma przygotowana przez MSWiA przewiduje emerytury dla służb mundurowych po 25 latach pracy, a nie jak obecnie po 15 latach.

Zbigniew Chlebowski twierdzi, że nie ma jeszcze ostatecznych decyzji w tej sprawie

_ - Przywileje dla grupy mundurowych są niezbędne, ale nie na takich zasadach. Chcemy ograniczyć tylko wyłącznie do funkcjonariuszy, którzy pełnią swoją służbę i są na tej służbie narażani, ale trzeba ten system uszczelnić i tu możliwości zaoszczędzenia pieniędzy są naprawdę ogromne _ - powiedział szef klubu PO Zbigniew Chlebowski.

Zdaniem Chlebowskiego, _ 15 lat służby to jednak zbyt mało - powiedział w Radiu ZET. Zaznaczył, że _ nie ma mowy o całkowitej likwidacji tych przywilejów _. _

Pomysł reformy krytykuje minister w Kancelarii Prezydenta Michał Kamiński. Jego zdaniem, to kolejny pomysł bez konkretu, który ma być testowany poprzez zbadanie opinii publicznej.

Zdaniem prezydenckiego ministra Michała Kamińskiego, należałoby zastanowić się nad wysokością wynagrodzenia dla policjantów.

_ - Musimy zwracać uwagę, że zapraszamy ludzi do odpowiedzialnej pracy za relatywnie niskie pieniądze, niektórzy naprawdę narażają życie. O ile zgadzam się, że nie należy dawać ludziom nienależnych przywilejów, to uważam, że jako obywatele możemy płacić więcej tym, którzy dla nas ryzykują _ - podkreślił Kamiński.

Poseł LewicyJanusz Zemkeuważa, że o reformie służb mundurowych należy dyskutować. Jednak jego zdaniem, nie można zmieniać reguł wobec obecnych funkcjonariuszy, którzy rozpoczynali służbę wiedząc, że przejdą na emeryturę po 15, a nie po 25 latach służby.

Plan reformy służb mundurowych dotyczyłby 150 tysięcy funkcjonariuszy policji, straży granicznej i pożarnej, a także pracowników ABW, CBA, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Więziennej i BOR. Reforma miałaby wejść w życie 1 stycznia 2010 roku.

Według ekonomistów, Polski nie stać na to, aby pracownicy mundurowi przechodzili na emeryturę po 15 latach pracy. Przypominają, że takich przywilejów, jakimi obecnie cieszy się ta grupa zawodowa, nie ma w żadnym innym kraju Unii Europejskiej.

W sobotę rzeczniczka Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji (MSWiA) Wioletta Paprocka powiedziała, że prace nad projektem zmian w emeryturach mundurowych nadal trwają. MSWiA czeka na konsultacje ze wszystkimi służbami i ze związkami zawodowymi.

Szef MSWiAGrzegorz Schetynajuż w grudniu zapowiadał projekt reformy emerytur mundurowych. _ - Nie chcę zabierać ludziom mundurowym emerytur, tylko chcę dać im możliwość godnej płacy, żeby mogli dłużej pracować i lepiej zarabiać _ - tłumaczył Schetyna.

ZOBACZ TAKŻE:

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)