Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Chirac nie będzie odwoływał się od wyroku

0
Podziel się:

Były prezydent Francji Jacques Chirac został skazany na dwa lata więzienia w zawieszeniu m.in. za defraudację środków publicznych

Chirac nie będzie odwoływał się od wyroku
(ec.europa.eu)
bEUfhEtN

Były prezydent Francji Jacques Chirac skazany dziś na dwa lata więzienia w zawieszeniu m.in. za defraudację środków publicznych, ogłosił, że nie będzie się odwoływał, choć zdecydowanie nie zgadza się z wyrokiem.

W wydanym dziś wieczorem oświadczeniu 79-letni Chirac podkreślił, że mimo _ głębokiego zasmucenia _ wyrokiem, któremu _ kategorycznie się sprzeciwia _, nie decyduje się na apelację, ponieważ _ niestety nie ma już sił koniecznych do poprowadzenia batalii o prawdę, przed nowymi sędziami _.

Chirac oświadczył też, że jako były mer _ on sam i tylko on powinien ponosić odpowiedzialność _, choć - jak zaznaczył - nie ma sobie nic do zarzucenia. Dodał, że poddaje się pod osąd _ paryżanek i paryżan, którzy trzy razy wybrali _ go na mera. Ocena należy też do _ współobywateli, którzy wiedzą, kim jestem: człowiekiem uczciwym, który nigdy nie kierował się innym pragnieniem czy motywacją niż jedność Francuzów, wielkość Francji i działanie na rzecz pokoju _ - zaznaczył w oświadczeniu były prezydent.

bEUfhEtP

Paryski sąd orzekł, że były szef państwa jest winny _ defraudacji środków publicznych _ i _ nadużycia zaufania _ w sprawie fikcyjnego zatrudnienia 21 swoich partyjnych kolegów oraz członków ich rodzin w paryskim ratuszu w latach 90., kiedy był merem stolicy Francji. Chirac był wówczas liderem Zgromadzenia na rzecz Republiki (RPR), z którego wywodzi się obecnie rządząca Unia na rzecz Ruchu Ludowego (UMP).

Po raz pierwszy we Francji wydano wyrok skazujący wobec byłego szefa państwa. Chirac, którego sąd zwolnił z uczestnictwa w procesie z powodów zdrowotnych, nie był obecny w czwartek w sali rozpraw. Wyrok był dla wielu obserwatorów dużym zaskoczeniem. Spodziewano się oczyszczenia Chiraca z zarzutów, ponieważ prokuratura wniosła we wrześniu o jego uniewinnienie.

Wraz z Chirakiem skazano jego siedmiu byłych podwładnych z paryskiego ratusza na kary kilku miesięcy więzienia w zawieszeniu. Uniewinniono natomiast dwóch innych oskarżonych w tej sprawie.

Czytaj więcej o tym procesie
[ ( http://static1.money.pl/i/h/90/t87642.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/chirac;zatrudnial;fikcyjnie;ma;proces,246,0,790006.html) Chirac zatrudniał fikcyjnie? Ma proces Byłemu prezydentowi Francji grozi teoretycznie do 10 lat więzienia i 150 tys. euro grzywny.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/90/t87642.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/chirac;skazany;dwa;lata;wiezienia;w;zawieszeniu,240,0,990704.html) Były prezydent Francji skazany za korupcję Były prezydent Francji został uznanym za winnego w sprawie korupcji w paryskim ratuszu.
bEUfhEuq
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)