Notowania

Przejdź na
cenzura w chinach
26.06.2011 08:33

Chiny: Czołowy dysydent wyszedł na wolność

Hu Jia został w niedzielę zwolniony z więzienia pod odbyciu kary 3,5 roku pozbawienia wolności za działalność wywrotową.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Willeecole/Dreamstime)

Hu Jia został w niedzielę zwolniony z więzienia pod odbyciu kary 3,5 roku pozbawienia wolności za _ działalność wywrotową _.

Jak poinformowała żona Hu Jia, Zeng Jinyan, jest on _ szczęśliwy i bezpieczny i musi przez pewien czas odpoczywać _. Hu Jia nie rozmawiał z dziennikarzami.

37-letni Hu Jia został w 2008 r. uznany przez sąd za winnego _ działalności wywrotowej wymierzonej przeciwko władzom państwowym _ poprzez udział w spisku z udziałem cudzoziemców, którego celem miało być zakłócenie przebiegu Igrzysk Olimpijskich w Pekinie.

Hu był początkowo znany ze swojej działalności na rzecz chorych na AIDS i sierot. Później, wobec nieustępliwej postawy władz, rozszerzył swoją działalność na obronę praw człowieka. Chińscy działacze na rzecz obrony praw człowieka obawiają się, że władze mogą zastosować teraz wobec niego jakaś formę aresztu domowego.

W końcu 2008 r. Parlament Europejski uhonorował Hu Jia nagrodą im. Sacharowa, najwyższym wyróżnieniem w dziedzinie obrony praw człowieka. Ponieważ Hu był wówczas w więzieniu, jego nazwisko umieszczono przed pustym krzesłem podczas uroczystości, która odbyła się w Strasburgu.

Chińskie władze prowadzą od lutego br. jedną z najostrzejszych kampanii represji przeciwko dysydentom obawiając się - w ocenie analityków - niepokojów i zamieszek antyrządowych, podobnych do tych jakie ogarnęły kraje arabskie.

Jednak w ub. tygodniu władze niespodziewanie zwolniły z więzienia innego znanego dysydenta i artystę Ai Weiweia. Komentatorzy zwracają uwagę na to, że te gesty nastąpiły w czasie gdy premier Wen Jiabao odwiedza Europę składając wizyty na Węgrzech, w Wielkiej Brytanii i Niemczach.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/102/t77926.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/12;lat;wiezienia;za;krytyczny;artykul,198,0,860102.html) 12 lat więzienia za krytyczny artykuł Qi Chonghuai napisał o przedstawicielu władz lokalnych, który pobił kobietę, która spóźniła się do pracy.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/82/t112722.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/noblisci;apeluja;do;g20;niech;chiny;uwolnia;liu;xiaobo,57,0,699193.html) Nobliści apelują do G20. Niech Chiny uwolnią Liu Xiaobo! Wśród sygnatariuszy listu, są m.in. byli prezydenci Polski i USA.
Tagi: cenzura w chinach, chiny, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz