Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
opzz
28.04.2011 15:53

"Chcemy socjalnej Polski w socjalnej Europie"

Związkowcy szykują się do pierwszomajowych pochodów i wieców.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Tomasz Gzell)

_ Chcemy socjalnej Polski w socjalnej Europie _ - to hasło tegorocznych obchodów 1 maja, organizowanych przez Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych. W Warszawie nie będzie dorocznego pochodu, tylko wiec przed siedzibą OPZZ.

W wielu miastach odbędą się wiece i pochody, w których - według szacunków OPZZ - weźmie udział kilkadziesiąt tysięcy osób. _ W Warszawie zrezygnowaliśmy z pochodu, co nie znaczy, że zrezygnowaliśmy z tej formuły obchodów w innych miastach. W niedzielę będą też obchody beatyfikacyjne i nie wydaje nam się, aby związki zawodowe musiały czy chciały konkurować z obchodami świąt kościelnych _ - powiedział w czwartek dziennikarzom wiceprzewodniczący OPZZ Andrzej Radzikowski.

Jak podkreślił przewodniczący OPZZ Jan Guz, beatyfikacja Jana Pawła II jest szczególnym dniem dla Polaków, bo na ołtarze wynoszony jest człowiek, który rozumiał robotników i upominał się o ich prawa.

Wyjaśnił, że hasło tegorocznych obchodów 1 maja - _ Chcemy socjalnej Polski w socjalnej Europie _ - jest nawiązaniem do polskiej prezydencji, która rozpocznie się 1 lipca. _ Chcemy, aby nasze prawo pracy, prawa socjalne, pracownicze, ekonomiczne były zbliżone do tych, które obowiązują w Unii Europejskiej _ - powiedział Guz.

Wiec przed siedzibą OPZZ przy ulicy Kopernika rozpocznie się o godzinie 10. _ Będziemy prezentować nasze oczekiwania i hasła pierwszomajowe. Chcemy przypomnieć rządzącym o powinnościach wobec tych, którzy wypracowują PKB i pracują na rzecz rozwoju naszego kraju i dzięki czemu rząd może chwalić się dobrymi wskaźnikami _ - powiedział przewodniczący OPZZ.

OPZZ chce też przypomnieć o potrzebie podniesienia płacy minimalnej oraz odpowiedniego zabezpieczenia emerytalnego i rentowego. _ W tym dniu chcemy także solidaryzować się z zakładami pracy, które walczą o prawa pracownicze, w których prowadzone są akcje protestacyjne i strajkowe _ - podkreślił Guz.

Przed wiecem przed siedzibą OPZZ przedstawiciele organizacji i partii lewicowych złożą kwiaty pod Bramą Straceń Cytadeli Warszawskiej oraz na Placu Grzybowskim.

Zaczęło się w Chicago

Tagi: opzz, kraj, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz