Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Chcą karać za małą ilość narkotyków

0
Podziel się:

Według znowelizowanej ustawy prokurator będzie mógł odstąpić od ścigania za posiadanie środków odurzających lub substancji psychotropowych. Nie podoba się to PiS.

Chcą karać za małą ilość narkotyków
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Za wykreśleniem z noweli ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii zapisu dającego możliwość odstąpienia, w niektórych przypadkach, od ścigania za posiadanie małej ilości narkotyków, opowiedziała się senacka komisja.

Poprawkę zgłosił przewodniczący senackiej komisji praw człowieka, praworządności i petycji Stanisław Piotrowicz (PiS). _ - Przyjęcie tej ustawy jest złym sygnałem ze strony ustawodawcy do organów ścigania i wymiaru sprawiedliwości: "ostrożnie ze ściganiem w sprawie narkotyków" _ - powiedział Piotrowicz.

Poprawkę poparło trzech senatorów: Piotrowicz, Zbigniew Cichoń (PiS), Jacek Swakoń (PJN), przeciwny był Piotr Wach (PO), wstrzymał się Paweł Klimowicz (niezrzeszony).

Wiceminister sprawiedliwości Zbigniew Wrona powtórzył, że głównym celem noweli jest skuteczniejsze zwalczanie przestępczości narkotykowej. _ - Chodzi o osoby, które żyją z narkobiznesu i wprowadzają narkotyki do obrotu, a nie koncentrować się główne na skazywaniu tych, którzy tylko posiadają na własny użytek, bo są uzależnieni _ - tłumaczył Wrona.

Klimowicz podkreślił, że służby powinny koncentrować się na chronieniu przed dostępem do narkotyków głównie dzieci. Senator pytał, jaka jest skala uzależnienia od narkotyków, jak również od alkoholu.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/108/t130668.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/narkotyki;na;wlasny;uzytek;bez;kary;sejm;zmienil;ustawe,168,0,804520.html) Narkotyki na własny użytek bez kary? Sejm zmienił ustawę
Z przedstawionych danych wynika, że w Polsce 100-130 tys. osób jest uzależnionych od narkotyków, a rocznie z tego powodu umiera około 300 osób. _ - Jeśli chodzi o alkohol, szacujemy, że uzależnionych jest około 700 tys. osób, natomiast zgonów jest kilka tysięcy rocznie _ - mówił przedstawiciel resortu zdrowia.

Według znowelizowanej 1 kwietnia przez Sejm ustawy, w pewnych okolicznościach prokurator, jeszcze przed wydaniem postanowienia o wszczęciu śledztwa, będzie mógł odstąpić od ścigania za posiadanie środków odurzających lub substancji psychotropowych. Chodzi o przypadek, gdy dana osoba posiada nieznaczne ilości narkotyków na własny użytek i nie jest dilerem.

Głosowanie nad nowelą w Sejmie poprzedziła burzliwa dyskusja. Minister Krzysztof Kwiatkowski mówił, że nowela da skuteczne narzędzia do ścigania dilerów i leczenia osób uzależnionych. Zaznaczył, że nowela ma umożliwić skuteczną walkę z dilerami. Wskazał, że dotychczasowe przepisy powodowały, że większość skazanych w związku z narkotykami to ich konsumenci, zaś liczba skazywanych dilerów jest dużo mniejsza.

PiS chciał odrzucenia ustawy w całości. Głos w tej sprawie zabrał także prezes PiS Jarosław Kaczyński. Jak ocenił, odbiór społeczny tej ustawy jest taki, że teraz będzie można mieć małą ilość narkotyków. Dodał, że nigdzie na świecie tego rodzaju rozwiązania nie przyniosły dobrych rezultatów. _ -To jest po prostu przedwyborczy ukłon wobec pewnych środowisk. To jest cynizm podniesiony do którejś tam potęgi _ - mówił.

Wątpliwości mieli nie tylko politycy opozycji. _ - Dopuszczenie posiadania nieznacznej ilości narkotyków zwiększy liczbę osób posiadających narkotyki. Nie wierzę w to, że podniesienie kary o dwa lata odstraszy dilerów. Naprawdę, nie mam sumienia głosować za taką ustawą _ - mówił Eugeniusz Kłopotek (PSL).

W myśl nowelizacji, gdy osoba uzależniona podda się leczeniu, prokurator będzie mógł wobec niej zawiesić postępowanie, jeśli osobie tej nie zagraża kara wyższa niż do pięciu lat więzienia.

W przepisach podniesiono maksymalny wymiar możliwej kary za wprowadzenie do obrotu znacznej ilości środków odurzających z 10 do 12 lat więzienia. Natomiast za posiadanie znacznej ilości środków odurzających miałoby grozić do 10 lat więzienia, gdy obecnie grozi za to do ośmiu lat.

Według noweli nie będzie można reklamować środków spożywczych lub tzw. dopalaczy poprzez sugerowanie, że posiadają one działanie podobne do substancji psychotropowych lub środków odurzających, a ich użycie, nawet niezgodne z przeznaczeniem, może powodować skutki takie jak wspomniane substancje i środki.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/217/t85721.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/ktorej;mafii;sprzyja;minister,82,0,804946.html) Której mafii sprzyja minister? Takie pytanie w debacie nad nowelizacją ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii zadała Beata Kempa z PiS.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/217/t136409.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/chiny;kara;smierci;za;przemyt;narkotykow,147,0,802963.html) Chiny: Kara śmierci za przemyt narkotyków Straceni to obywatele Filipin. Według Amnesty International, w Chinach jest wykonywana największa liczba wyroków śmierci na świecie
[ ( http://static1.money.pl/i/h/214/t89558.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/rozbili;polsko-czeski;gang;narkotykowy,169,0,768425.html) Rozbili polsko-czeski gang narkotykowy Grupa zajmowała się nielegalną produkcją, handlem i przemytem metaamfetaminy.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)