Notowania

Przejdź na
koleje w polsce
20.12.2012 12:52

Chaos na kolei. Radni przyjęli dymisję marszałka

Wolę odejść z honorem, niż zapisać się w historii w galerii tchórzy i asekurantów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(AGENCJA SE/East News)

Radni woj. śląskiego przyjęli rezygnację dotychczasowego marszałka woj. śląskiego Adama Matusiewicza (PO). Matusiewicz będzie pełnił obowiązki do czasu wyboru - zapewne w styczniu - nowego zarządu.

Matusiewicz podał się do dymisji w ub. tygodniu w związku z chaosem na kolei po przejęciu całości przewozów w regionie przez samorządową spółkę Koleje Śląskie.

W ubiegły czwartek złożył rezygnację na ręce przewodniczącego sejmiku, jednak formalnie przyjąć ją musieli radni - zwykłą większością głosów. Za zagłosowało 38 radnych, 1 osoba wstrzymała się.

_ - Wolę odejść z honorem, niż zapisać się w historii w galerii tchórzy i asekurantów, którzy boją się podejmować ważne decyzje, a ich jedynym celem byłoby nikomu się nie narażać i tylko trwać _ - podkreślił przed głosowaniem Matusiewicz.

Dymisja marszałka oznacza odwołanie całego zarządu województwa (tworzonego dziś przez przedstawicieli PO, PSL i Ruchu Autonomii Śląska). Przepisy pozwalają, by ustępujący zarząd pracował jeszcze przez maksymalnie trzy miesiące, jednak - jak deklarował w piątek szef śląskiej Platformy Tomasz Tomczykiewicz - nowy zarząd ma zostać powołany w styczniu.

Radni woj. śląskiego pierwotnie mieli głosować w sprawie rezygnacji marszałka w poniedziałek. W pierwszym zaplanowanym terminie sesji nie udało się przeprowadzić ze względu na fałszywy alarm bombowy w gmachu Sejmu Śląskiego. Aby uniknąć procedury ponownego ogłaszania terminu sesji, otwarto ją więc w innym miejscu, po czym natychmiast przerwano.

Poza sprawą rezygnacji Matusiewicza radni w czwartek mają zajmować się jeszcze budżetem regionu na przyszły rok. Mają też głosować m.in. nad przyjęciem Regionalnej Strategii Innowacji na lata 2013-2020, przyjąć apel dotyczący budowy autostrady A1 z Pyrzowic do Strykowa, a także wysłuchać dyrektora Muzeum Śląskiego ws. przygotowywanej pod kątem powstającej nowej siedziby Muzeum wystawy stałej poświęconej historii Górnego Śląska.

Czytaj więcej w Money.pl
Chaos na kolei. Autobusy zamiast pociągów Blisko 60 pociągów Kolei Śląskich nie wyjedzie dzisiaj na tory. Zobacz, gdzie są utrudnienia.
O ile spadną ceny węgla? Wiceminister wie Obniżka cen węgla wynika m.in. ze spadku cen prądu na giełdzie energii.
Chaos na kolei. Na tory nie wyjedzie 50 pociągów Wczoraj były odwołane kursy i opóźnienia rzędu 30 minut. Co czeka na podróżnych tym razem?
Tagi: koleje w polsce, tomasz tomczykiewicz, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz