Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Cezary Przybylski nowym marszałkiem województwa

0
Podziel się:

Wicemarszałkiem z rekomendacji Obywatelskiego Dolnego Śląska Rafała Dutkiewicza został Jerzy Michalak. Zmiany są efektem koalicji zawartej przez PO, ODŚ, SLD i PSL.

Cezary Przybylski nowym marszałkiem województwa
(VladimirCetinski/iStockphotot)
bELabfJx

Nowy marszałek województwa zadeklarował, że będzie współpracował ze wszystkimi partiami i samorządami na rzecz zrównoważonego rozwoju regionu, a zawarta w koalicyjnym porozumieniu lista zadań zaplanowana jest nie tylko na 9 miesięcy, ale i na następną kadencję.

_ Nie będę marszałkiem jednej partii, jednego miasta czy subregionu, ale wszystkich Dolnoślązaków. (...) Dalsza integracja środowisk samorządowych to mój cel. A słowo "integracja" jest w ogóle słowem-kluczem, ponieważ współdziałanie jest lepsze niż wojny podjazdowe _ - dodał Przybylski.

Nowy marszałek podkreślił, że głównym celem kierowanego przez niego samorządu wojewódzkiego będzie takie wykorzystanie środków unijnych, by na całym Dolnym Śląsku zauważalny był skok cywilizacyjny. _ Nie będzie w rozwoju Dolnego Śląska dwóch prędkości. Podobnie myśli europoseł Jacek Protasiewicz, dlatego w ostatnim czasie w naszej partii doszło do zmian i zbliżenia z innymi ugrupowaniami. Nie jestem niczyim żołnierzem, chcę natomiast być marszałkiem zgody i wspólnej pracy dla regionu i dla nas wszystkich _ - powiedział Przybylski.

bELabfJz

Przybylski ma 58 lat; od lat 90. pracuje w samorządzie terytorialnym. Przez ostatnie dwie kadencje starosta bolesławiecki, a przez poprzednie dwie wicestarosta. Był szefem konwentu dolnośląskich starostów. Jest członkiem komisji wspólnej rządu i samorządu terytorialnego.

Nowym wicemarszałkiem województwa z rekomendacji ODŚ został Jerzy Michalak, który ma się zająć zagadnieniami związanymi z infrastrukturą, transportem i zdrowiem. Z zawodu jest adwokatem, był radnym miejskim we Wrocławiu, ale złożył mandat. Na swoich stanowiskach zostali: wicemarszałek Radosław Mołoń (SLD) oraz członkowie zarządu Jerzy Tutaj(PO) i Włodzimierz Chlebosz (PSL).

W środę z funkcji marszałka odwołano Rafała Jurkowlańca (PO), ustąpił też z przewodzenia sejmikiem Jerzy Pokój (PO). Obaj stracili rekomendację rady regionalnej swej partii w poniedziałek. W środę na przewodniczącą sejmiku wybrano Barbarę Zdrojewską, która dotychczas była szefem klubu tej partii w sejmiku.

Zmiany te to efekt zawiązania w środę w sejmiku województwa koalicji przez PO, Obywatelski Dolny Śląsk kierowany przez prezydenta Wrocławia Rafała Dutkiewicza, SLD i PSL. Zbliżenie z ODŚ zapowiadał nowy szef PO w regionie Jacek Protasiewicz, który zastąpił niechętnego współpracy z prezydentem Wrocławia Grzegorza Schetynę.

bELabfJF

Obaj twórcy rozszerzonej koalicji - Protasiewicz i Dutkiewicz - zgodnie podkreślili, że oprócz współpracy nad konkretnymi projektami koalicja ma się przyczynić do _ zakopania topora wojennego _ między ugrupowaniami politycznymi. _ Przez ostatnie lata siedzieliśmy w okopach jak podczas I wojny światowej pod Verdun. Teraz czas to zakończyć i zacząć myśleć wspólnie o regionie _ - mówił Protasiewicz.

Dotychczas w sejmiku dolnośląskim rządziła koalicja PO-SLD-PSL, która łącznie miała 20 radnych. Po podpisaniu umowy koalicyjnej z ODŚ (9 radnych) jedynym klubem opozycyjnym pozostał PiS (7 radnych).

Propozycję rozszerzenia koalicji w sejmiku dolnośląskim złożył Protasiewiczowi pod koniec stycznia Dutkiewicz. W październiku 2013 r. Protasiewicz został szefem dolnośląskich struktur PO - po wygranej ze Schetyną. Obaj kandydaci zadeklarowali wtedy odmienne poglądy na współpracę z Dutkiewiczem i innymi ugrupowaniami samorządowymi w regionie.

Już podczas uchwalania budżetów na 2014 r. dla województwa i Wrocławia radni PO oraz ODŚ Rafała Dutkiewicza głosowali jednomyślnie - zarówno w sejmiku, jak i w radzie miejskiej.

bELabfJG
Czytaj więcej w Money.pl
Dolny Śląsk od jutra bez marszałka Przed posiedzeniem rady regionu dolnośląskiej PO rekomendację dla marszałka województwa dolnośląskiego wycofał zarząd regionu tej partii.
Saperzy w centrum Głogowa. Ewakuowano... Zatrzymano ruch kołowy na drodze krajowej nr 12 oraz komunikację kolejową w kierunku Wrocławia.
Remont szpitala w Strzelinie pochłonie 4 mln zł Blisko 3,5 miliona złotych pochodzić będzie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Zakończenie realizacji inwestycji przewidziano na koniec 2014 roku.
bELabfKa
wiadomości
wiadmomości
gospodarka
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)