Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Cenzura internetu. Władze Iranu idą krok dalej

0
Podziel się:

Blokowane są popularne portale społecznościowe. Reuters dodaje, że testy dotyczą serwisu Instagram.

Cenzura internetu. Władze Iranu idą krok dalej
(alphaspirit/iStockphoto)
bEJUrePp

W ramach cenzurowania internetu władze Iranu postanowiły rozszerzyć program _ inteligentnego filtrowania _ sieci. Dzięki temu władze w Teheranie będą mogły identyfikować i blokować niechciane treści pojawiające się na portalach społecznościowych.

Zgodnie z założeniami władz irańskich _ inteligentne filtry _ pomogą w wychwytywaniu szkodliwych informacji i wpisów bez konieczności blokowania dostępu do pewnych stron internetowych, tak jak to było w przeszłości. Agencja Reutera przypomina, że w Iranie utrzymywana jest bardzo restrykcyjna kontrola dostępu do światowej sieci. Blokowane są popularne portale społecznościowe takie jak Facebook, Twitter czy YouTube. Dzięki nowym rozwiązaniom te restrykcje miałyby być poluzowane.

_ - Obecnie program inteligentnego filtrowania został wprowadzony tylko na jednym portalu społecznościowym, gdzie trwają badanie pilotażowe. Docelowo plan zakłada wprowadzenie systemu na wszystkich portalach _ - oświadczył irański minister informacji i technologii informatycznych Mahmud Waezi. Reuters dodaje, że testy dotyczą serwisu Instagram.

bEJUrePr

_ - Wprowadzając plan inteligentnego filtrowania próbujemy blokować treści o charakterze kryminalnym i nieetycznym, nie ograniczając ludzi od dostępu do tych stron _ - dodał Waezi.

Władze zakładają, że system zostanie wprowadzony do czerwca 2015 roku. Reuters zwraca uwagę, że przez nieodpowiednie treści Teheran rozumie nie tylko materiały o charakterze np. pornograficznym, ale także informacje dotyczące polityki i uderzające we władze irańskie. Agencja przypomniała także, że w 2009 roku portale społecznościowe były wykorzystywane przez przeciwników ówczesnego prezydenta Mahmuda Ahmadineżada do informowaniu o przebiegu protestów.

We wrześniu 2014 roku prezydent Iranu Hasan Rowhani wezwał tamtejszych muzułmańskich duchownych do większej tolerancji wobec internetu i innych nowoczesnych technologii zaznaczając, że Iran nie może _ zamykać bram na świat _. Podkreślił, że internet jest ważny dla wszystkich ambitnych studentów i ekspertów, starających się o dostęp do nowej wiedzy.

Rowhani, który ma opinię polityka umiarkowanego, wygrał w 2013 roku wybory prezydenckie, obiecując zwiększenie swobody mediów i internetu, czemu sprzeciwiają się ideologiczni dogmatycy.

bEJUrePx
Czytaj więcej w Money.pl
Czatowanie z nieznajomym zakazane Przywódca duchowo-polityczny Iranu ajatollah Ali Chamenei wydał fatwę (oficjalną opinię), która zakazuje nieznajomym mężczyznom i kobietom czatowania w sieci. Cenzura w Iranie.
Facebook nie chce fikcyjnych kont. Jest list Michele Leonhart podkreślił, że korzystając z portalu, rządowe agencje muszą stosować się do tych samych zasad co zwykli użytkownicy, a więc powinny respektować m.in. zakaz podszywania się pod inne osoby.
Rowhani wezwał do tolerancji internetu Prezydent Iranu Hasan Rowhani zaznaczył, że Iran nie może "zamykać bram na świat".
bEJUrePS
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)