Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Cenzura internetu? Nowe przepisy na Białorusi

0
Podziel się:

Przedstawicielka OBWE ds. wolności mediów Dunja Mijatović nazwała zatwierdzenie nowelizacji wielkim zagrożeniem dla wolności słowa i mediów.

Cenzura internetu? Nowe przepisy na Białorusi
(alphaspirit/iStockphoto)
bEJVmnit

Właściciele stron internetowych będą ponosić odpowiedzialność za nieodpowiednie komentarze użytkowników - oświadczyła minister informacji Białorusi Lilija Ananicz podczas konferencji on-line na stronie agencji BiełTA.

_ - Zgodnie z ustawą o mediach odpowiedzialność ponosi właściciel strony. Organ władzy państwowej, zobowiązany do kontroli nad przestrzeganiem ustawodawstwa w tej sferze, będzie udzielać właścicielom stron ostrzeżeń, jeśli w komentarzach znajduje się informacja, której rozpowszechnianie jest zakazane prawnie, przynosi uszczerbek interesom państwowym i społecznym albo zawiera niewiarygodną, obraźliwą informację _ - oświadczyła Ananicz.

Pytana, czy pod ustawę o mediach podpadają fora internetowe i blogi, odparła: _ Wszystko, co zawiera strona internetowa, jest produkcją medialną. Odpowiedzialność za treść spoczywa na właścicielach stron _.

bEJVmniv

Według niej ustawa o mediach w żaden sposób nie narusza wolności słowa w internecie, _ jeśli rozpatrywać ją z punktu widzenia obywatela Republiki Białoruś i patrioty swojego kraju _.

Nowelizacja ustawy o mediach, rozszerzająca postanowienia poprzedniej ustawy także na media internetowe, została przyjęta w grudniu przez obie izby białoruskiego parlamentu, a 20 grudnia podpisał ją prezydent Alaksandr Łukaszenka. Weszła w życie 1 stycznia.

Poprawki były krytykowane przez niezależne Białoruskie Stowarzyszenie Dziennikarzy (BAŻ), które wyraziło przekonanie, że ustawa daje władzom dodatkowe narzędzia pozwalające ograniczać dostęp do internetowych mediów. BAŻ wiąże przyjęcie poprawek ze zbliżającymi się wyborami prezydenckimi na Białorusi, które mają się odbyć najpóźniej 15 listopada.

Przedstawicielka OBWE ds. wolności mediów Dunja Mijatović nazwała zatwierdzenie nowelizacji wielkim zagrożeniem dla wolności słowa i mediów. _ - Te poprawki opierają się na niejasno sformułowanych artykułach prawnych i dają państwu szerokie prawo do stwarzania przeszkód w rozpowszechnianiu dowolnej informacji zamieszczonej w internecie _ - podkreśliła.

bEJVmniB

Komitet Ochrony Dziennikarzy (CPJ) zaznaczył zaś, że _ Białoruś już jest jednym z najbardziej represywnych krajów świata, a nowe poprawki do ustawy o mediach jeszcze bardziej ograniczają wolność prasy i wolność słowa _.

Czytaj więcej w Money.pl
Rozszerzają program "filtrowania" internetu Blokowane są popularne portale społecznościowe. Reuters dodaje, że testy dotyczą serwisu Instagram.
Starcia na ulicach, przez cenzurę internetu Policja użyła armatek wodnych i gazu łzawiącego przeciw demonstrantom na placu Taksim w Stambule.
Białoruś chce liberalizacji unii gospodarczej z... Łukaszenka w grudniu ostro skrytykował wprowadzone przez Rosję restrykcje na dostawy towarów z Białorusi.
bEJVmniW
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)