Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Centra pomocy zamiast izb wytrzeźwień? Pomysł RPO

0
Podziel się:

Rzecznik proponuje powołanie placówek, które nie tylko zajmą się przetrzymaniem osoby nietrzeźwej aż wytrzeźwieje, ale też zapewnią jej terapię oraz pomoc rodzinie.

Centra pomocy zamiast izb wytrzeźwień? Pomysł RPO

Rzecznik Praw Obywatelskich proponuje powołanie centrów pomocy uzależnionym od alkoholu i ich rodzinom. Miałyby łączyć w sobie funkcje izby wytrzeźwień, ośrodka terapeutycznego i placówki pomagającej rodzinie.

Obecnie samorządy dążą do likwidacji izb wytrzeźwień, bo nie mają pieniędzy na ich utrzymanie. Pijani trafiają do policyjnych izb zatrzymań lub do szpitali, jeżeli jest zagrożenie ich życia. Policja nie chce zajmować się pijanymi, bo nie może im zapewnić opieki. W ubiegłym roku w aresztach policyjnych zmarło 13 nietrzeźwych osób.

Ewa Dawidziuk z Biura Rzecznika Praw Obywatelskich podkreśla, że konieczne jest kompleksowe rozwiązanie tej kwestii, stąd propozycja powołania placówki, która nie tylko zajmie się przetrzymaniem osoby nietrzeźwej aż wytrzeźwieje, ale też zapewnienie jej terapii oraz pomocy całej rodzinie. Propozycja wymaga jednak dyskusji nad szczegółowymi rozwiązaniami i uzgodnień z resortami, których realizacja projektu mogłaby dotyczyć.

Jak podkreśla Ewa Dawidziuk, umieszczanie nietrzeźwych w policyjnych pomieszczeniach dla osób zatrzymanych ma konkretne złe skutki, bo na 14 zgonów w policyjnych aresztach 13 osób zmarłych było pod wpływem alkoholu. Stąd RPO z urzędu zajmuje się tym zagadnieniem.

Po korespondencji z policją, w lipcu zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich skierował wystąpienie do Ministra Spraw Wewnętrznych o zajęcie stanowiska w sprawie zapewnienia bezpieczeństwa nierzeźwym i rozwiązania problemu obciążania tym policji.

Nie ma na razie szczegółowych informacji, jak mogłyby być finansowane centra pomocy uzależnionym od alkoholu i ich rodzinom, oraz czy takie centrum byłoby na przykład placówką medyczną, czy też o charakterze instytucji społecznej czy środowiskowej.

W Polsce funkcjonują 33 izby wytrzeźwień, w tym jedna przygotowywana do zamknięcia.

Czytaj więcej w Money.pl
Zamiast izby na odwyk? Są takie pomysły Nietrzeźwi też mają swoje prawa, a izby wytrzeźwień, jako instytucje z poprzedniego ustroju są ich pogwałceniem.
Izby wytrzeźwień w TK. Chodzi o przymus... Wniosek prezydenta o zbadanie zgodności z konstytucją noweli ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi trafił do Trybunału Konstytucyjnego.
Izby wytrzeźwień znikną na dobre? Dotychczasowe zapisy straciły ważność, na nowe musimy jeszcze poczekać. Ale eksperci cieszą się z decyzji prezydenta.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)