Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

CBOS: Przewaga PO nad PiS wzrasta

0
Podziel się:

Gdyby wybory parlamentarne zostały zorganizowane w czerwcu, do Sejmu weszłoby 5 partii.

CBOS: Przewaga PO nad PiS wzrasta
(PAP/Radek Pietruszka)

Gdyby wybory parlamentarne zostały zorganizowane w czerwcu, na PO zagłosowałoby 32 proc. badanych, a na PiS 24 proc. - wynika z sondażu CBOS, przeprowadzonego po wyborach do PE. Do Sejmu weszłoby też PSL - z 6 proc. oraz SLD i Nowa Prawica Janusza Korwin-Mikkego - z 5 proc. poparcia.

W porównaniu z poprzednim badaniem przeprowadzonym przez CBOS w maju - przed wyborami do Parlamentu Europejskiego, PO zyskała 5 pkt proc., natomiast PiS zyskało 1 pkt proc. Tym samym - jak zauważa CBOS - przewaga PO nad PiS zwiększyła się z 4 do 8 pkt proc.


Money.pl na podstawie danych CBOSW czerwcu poparcie dla SLD spadło o 4 pkt proc., a notowania PSL wzrosły o 2 pkt proc. Z kolei poparcie dla partii Janusza Korwin-Mikkego od trzech miesięcy utrzymuje się na niezmiennym poziomie.

Poniżej wyborczego progu znalazły się w sondażu m.in.: Solidarna Polska (3 proc., wzrost o 2 pkt proc.), Twój Ruch (1 proc., spadek o 2 pkt. proc.) i Polska Razem (1 proc., spadek o 1 pkt. proc.).

Jak podkreślił CBOS, po wyborach zmniejszył się odsetek wyborców niezdecydowanych - osób, które deklarują udział w głosowaniu do Sejmu i Senatu, ale nie mają jasno określonych preferencji partyjnych. Brak sprecyzowanych sympatii partyjnych deklaruje 20 proc. badanych (o 4 pkt. proc. mniej niż w maju).

Ponadto według CBOS niedawne wybory do Parlamentu Europejskiego, które zgromadziły przy urnach wyborczych zaledwie niespełna 24 proc. uprawionych do głosowania, nie spowodowały wzrostu zainteresowania udziałem w głosowaniu do Sejmu i Senatu.

Jak wynika z sondażu, 52 proc. badanych na pewno wzięłoby udział w wyborach (wzrost o 1 pkt proc.); 32 proc. ankietowanych na pewno nie wzięłoby udziału w głosowaniu (wzrost o 1 pkt proc.). 16 proc. respondentów nie wie, czy poszłaby do urn wyborczych (spadek o 2 pkt proc.).

Badanie przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo w dniach 5-11 czerwca na liczącej 1044 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

Czytaj więcej w Money.pl
PO traci w sondażach. Tylko 20 proc. poparcia W porównaniu z wynikami poprzedniego badania, rządząca partia straciła aż cztery punkty procentowe.
Oto posłowie PO którzy uratowali Kamińskiego. Będą ukarani? Sejm nie uchylił immunitetu poselskiego Kamińskiemu, któremu prokuratura chciała przedstawić zarzuty.
PO wygrywa wybory. PKW podliczyła wszystkie głosy Według oficjalnych wyników ogłoszonych przez PKW Platforma Obywatelska wygrała wybory wynikiem 32,13 proc.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)