Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

CBOS: Lekarz nie może odmówić przerwania ciąży?

0
Podziel się:

Oto kontrowersyjne wyniki badania opinii publicznej przeprowadzone przez CBOS.

CBOS: Lekarz nie może odmówić przerwania ciąży?
(lovleah/iStockphoto)

Ponad połowa Polaków (52 proc.) uważa, że lekarz nie może, powołując się na własne sumienie, odmówić wykonania zabiegu przerwania ciąży w sytuacji, gdy prawo na to zezwala - wynika z badania CBOS.

W związku z kontrowersjami, jakie wzbudziło podpisanie przez część środowiska lekarskiego _ Deklaracji wiary _, w której lekarze uznają pierwszeństwo prawa Bożego nad ludzkim, CBOS postanowił sprawdzić, jakie jest społeczne przyzwolenie dla tego typu działań i stosowania przez lekarzy tzw. klauzuli sumienia.

Zgodnie z ustawą o zawodzie lekarza może się on powstrzymać od wykonania świadczeń zdrowotnych niezgodnych z jego sumieniem, ma jednak obowiązek wskazać realne możliwości uzyskania tego świadczenia u innego lekarza lub w innej placówce oraz uzasadnić i odnotować ten fakt w dokumentacji medycznej.

Jak wynika z sondażu CBOS, większość Polaków nie uważa, że lekarze mają prawo odmawiania wykonywania określonych działań medycznych ze względu na własne poglądy. Z jeszcze mniejszym zrozumieniem spotyka się kwestia klauzuli sumienia farmaceutów, zgodnie z którą mogliby oni odmawiać realizacji recept, np. na środki antykoncepcyjne.

Blisko trzy czwarte badanych (73 proc.) jest zdania, że nawet w sytuacji konfliktu sumienia lekarz nie może odmówić wydania skierowania na badania prenatalne, gdy istnieje podwyższone ryzyko wady genetycznej lub rozwojowej płodu.

Prawie dwie trzecie ankietowanych (62 proc.) sądzi, że lekarz nie może odmówić wydania skierowania na zabieg przerwania ciąży, w sytuacji gdy kobietę, zgodnie z prawem, można do takiego zabiegu zakwalifikować.

Ponad połowa respondentów (52 proc.) jest zdania, że lekarz nie może, powołując się na własne sumienie, odmówić wykonania zabiegu przerwania ciąży, jeśli prawo na to zezwala.

Niemal trzy piąte respondentów (59 proc.) nie przyzwala na odmowę wykonania przez lekarza zabiegu zapłodnienia in vitro, jeśli para kwalifikuje się do takiego zabiegu.

Więcej niż połowa badanych (55 proc.) uważa, że lekarz nie może odmówić przepisania środków antykoncepcyjnych, jeśli nie ma ku temu przeciwwskazań zdrowotnych.

Przyzwolenie Polaków na odmowę podjęcia przez lekarza działań medycznych niezgodnych z jego sumieniem się na poziomie od 12 proc. (w odniesieniu do wydania skierowania na badania prenatalne) do 32 proc. (jeżeli chodzi o wykonanie zgodnego z prawem zabiegu przerwania ciąży).

Najniższe przyzwolenie dla odmów ze strony lekarzy wykazują osoby w ogóle niepraktykujące religijnie lub czyniące to sporadycznie, a ponadto mieszkające w największych miastach.

Ze względu na preferencje partyjne największymi przeciwnikami odmawiania przez lekarzy wykonania działań medycznych niezgodnych z ich sumieniem są potencjalni wyborcy PO oraz SLD.

Stosunkowo najwyższe przyzwolenie dla kierowania się przez lekarzy sumieniem wyrażają osoby praktykujące religijnie, badani z wykształceniem podstawowym, w wieku powyżej 65 lat, uzyskujący najniższe dochody per capita.

W elektoratach partyjnych najwięcej zwolenników przedkładania przez lekarzy własnego sumienia nad prawo stanowione jest wśród zdeklarowanych wyborców PiS i PSL.

Jednak bez względu na wskazane różnice brak akceptacji jest częstszy niż zgoda na stosowanie przez lekarzy klauzuli sumienia.

Zdecydowana większość respondentów (76 proc.) jest przeciwna stosowaniu klauzuli sumienia przez farmaceutów. Przyzwolenie na odmowę wydania środków antykoncepcyjnych w sytuacji, gdy jest to niezgodne z sumieniem, daje farmaceutom jedynie co ósmy ankietowany (12 proc.), w tym zaledwie 3 proc. nie ma co do tego żadnych wątpliwości.

Badanie pokazało, że nawet wśród tych, którzy generalnie sprzeciwiają się stosowaniu środków antykoncepcyjnych, wyraźnie przeważa pogląd, że farmaceuta, nie może odmówić zrealizowania recepty na tego typu środki (55 proc.).

Badanie przeprowadzono w dniach 5-11 czerwca na liczącej 1044 osoby reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski. (PAP)

Czytaj więcej w Money.pl
Klauzula sumienia tak, ale co z pacjentem? Szpital, który ma z NFZ kontrakt, ma obowiązek wykonywać świadczenia, w tym również terminację ciąży - przypomina rzeczniczka NFZ.
Chazan wskazuje, kto ma dokonywać aborcji _ Obecne przepisy powodują trudne sytuacje i dla lekarzy, i dla pacjentek _ - uważa prof. Bogdan Chazan.
Jest śledztwo w sprawie prof. Chazana Podstawą prawną śledztwa jest art. 160 par. 2 Kodeksu karnego, który przewiduje karę od 3 miesięcy do 5 lat więzienia dla osoby.
Eksperci: 70 proc. Polaków zagrożona czerniakiem Ze względu na jasną karnację większość Polaków nie powinni się oni opalać oraz korzystać z solariów.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)