Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

CBOS: Najlepsze notowania prezydenta w kadencji

0
Podziel się:

Prezydenturę Bronisława Komorowskiego pozytywnie ocenia 76 proc. badanych. Spadają za to notowania Sejmu.

CBOS: Najlepsze notowania prezydenta w kadencji
(Beata Zawrzel / Reporter)
bEUcVprF

W listopadzie CBOS zarejestrował najlepsze notowania głowy państwa w tej kadencji. Prezydenturę Bronisława Komorowskiego pozytywnie ocenia 76 proc. badanych. Spadają za to notowania Sejmu. Odsetek osób źle oceniających pracę izby zwiększył się o 7 pkt proc.

Liczba osób negatywnie postrzegających Sejm wyniosła w listopadzie 64 proc., co oznacza wzrost o 7 punktów proc. w porównaniu z październikiem. Odsetek badanych wypowiadających się z uznaniem o pracach posłów spadł z 26 proc. do 22 proc.

CBOS zwraca uwagę, że pracę posłów pozytywnie odbierają najczęściej zwolennicy ugrupowań rządzącej koalicji PO i PSL, "trzeba jednak zaznaczyć, że również wśród nich częściej jest ona krytykowana niż chwalona" - podkreśla CBOS w wynikach badania opublikowanych w czwartek. Pozytywną opinię o Sejmie ma 38 proc. wyborców PO i 27 proc. PSL; negatywną - 55 proc. dla obu partii.

bEUcVprH

Według badania niezadowolenie z funkcjonowania izby niższej dominuje wśród wyborców PiS (70 proc.; wynik uwzględnia także zwolenników Solidarnej Polski i Polski Razem)
oraz SLD (82 proc.). Dobrze pracę Sejmu ocenia 22 proc. wyborców PiS i 16 proc. wyborców SLD.

Niezmienione pozostają opinie Polaków o Senacie. Zgodnie z badaniem CBOS o pracy izby wyższej pozytywnie wypowiada się co czwarty badany (24 proc.), negatywnie - co drugi (47 proc.).

Z prezydentury Bronisława Komorowskiego zadowolonych jest ponad trzy czwarte (76 proc.) badanych, źle ocenia ją 14 proc. Jak podkreśla CBOS, są to najlepsze notowania głowy państwa w tej kadencji. W porównaniu z październikiem dobrze ocenia prezydenta o 1 punkt proc. więcej respondentów, w porównaniu z wrześniem - o 3 punkty proc., z sierpniem - 8 punktów proc.

Większość wyborców PO (92 proc.), SLD (88 proc.) i PSL (78 proc.) wypowiada się o prezydencie z uznaniem. Negatywnie postrzega Komorowskiego 4 proc. wyborców PO, 2 proc. SLD i 17 proc. PSL. Wśród wyborców PiS niemal co trzeci (30 proc.) jest zadowolony z obecnej głowy państwa, także co trzeci (34 proc.) myśli o niej z dezaprobatą.

bEUcVprN

Według CBOS pozytywne nastawienie (50 proc.) wobec obecnej głowy państwa przeważa nad krytycznym (36 proc.) wśród osób głosujących w drugiej turze wyborów prezydenckich w 2010 r. na Jarosława Kaczyńskiego. Uznanie dla Komorowskiego deklarują niemal wszyscy jego wyborcy (90 proc.). Źle postrzega go 4 proc. respondentów, którzy cztery lata temu oddali głos na obecnego prezydenta.

W badaniu opinii przeprowadzonym tuż przed niedzielnymi wyborami samorządowymi CBOS zapytał też o ocenę działalności władz samorządowych. Zadowolonych z lokalnych władz jest 62 proc. pytanych, a 29 proc. wypowiada się o nich z dezaprobatą. CBOS zwraca uwagę, że opinie Polaków w tej kwestii pozostają stabilne, listopadowy pomiar przyniósł podobne rezultaty co badania przeprowadzone w poprzednich miesiącach.

Badanie przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo w dniach od 6 do 16 listopada br. na liczącej 934 osoby reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

Czytaj więcej w Money.pl
Jak Polacy oceniają pracę posłów i senatorów? Najnowszy sondaż CBOS przynosi również odpowiedzi na pytania, jak postrzegamy prezydenta Bronisława Komorowskiego oraz związkowców.
Rekordowe notowania prezydenta, ale Sejm... Trzy czwarte Polaków dobrze ocenia działalność Bronisława Komorowskiego - podaje najnowszy sondaż CBOS.
Większość za ograniczeniem kadencji wójtów Przeciwnych wprowadzeniu limitu kadencji jest łącznie 33 proc. badanych.
Gwałtowny wzrost poparcia dla Platformy. Nowy sondaż CBOS Wyrównane poparcie notują SLD, PSL i Kongres Nowej Prawicy. Powodów do zadowolenia nie ma Twój Ruch.
bEUcVpsi
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)