Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

CBA skontrolowało resort kultury. Co sprawdzali?

0
Podziel się:

Centralne Biuro Antykorupcyjne zakończyło dzisiaj kontrolę w ministerstwie kultury i dziedzictwa narodowego - powiedział rzecznik CBA Jacek Dobrzyński.

CBA skontrolowało resort kultury. Co sprawdzali?
(cba.gov.pl)

Resort przygotuje odpowiedź dla CBA.

Kontrola była prowadzona od 19 sierpnia 2013 r. Agenci CBA sprawdzali przestrzeganie w latach 2011-12 procedur dotyczących programu ministra kultury na rok 2012 w części _ Wydarzenia artystyczne - Sztuki wizualne _. CBA nie informowała o szczegółach działań. Według mediów chodziło o zwiększenie budżetu tego programu w 2012 roku z 5 do ponad 8 mln zł i sposób ich wydania.

_ Kontrola zakończyła się w poniedziałek. Trwają obecnie czynności pokontrolne, wynikające z ustawy o CBA. Na tym etapie są to wszystkie informacje, które mogę przekazać w tej sprawie _ - powiedział Dobrzyński.

Z ustawy wynika, że po zakończeniu kontroli protokół trafia do kontrolowanej jednostki. Resort przed podpisaniem protokołu ma 7 dni na zgłoszenie szefowi CBA umotywowanych zastrzeżeń, co do ustaleń w nim zapisanych. Jeśli szef CBA oceni je jako istotne, może zarządzić dodatkowe czynności kontrolne, lub uzupełnić protokół. Resort może nie podpisać go i poinformować o tym CBA w pisemnych wyjaśnieniach.

Rzecznik prasowy MKiDN Maciej Babczyński powiedział PAP w poniedziałek, że po zapoznaniu się z protokołem departament ministerstwa nadzorujący warszawską placówkę - Zachętę przygotuje odpowiedź. To w Zachęcie - Narodowej Galerii Sztuk - realizowany był kontrolowany przez CBA program. Do czasu nadania depeszy nie udało się skontaktować z dyrektor Zachęty Hanną Wróblewską.

Centralne Biuro Antykorupcyjne to służba specjalna, która od 2006 r. zajmuje się ściganiem przestępczości łapówkowej, sprawdzaniem oświadczeń majątkowych oraz przestrzeganiem zakazu łączenia funkcji publicznych z działalnością gospodarczą. Sprawdza m.in. procedury prywatyzacyjne i komercjalizacyjne, a także związane ze wspieraniem finansowym przedsiębiorstw, udzielaniem zamówień publicznych, przydzielaniem koncesji, zezwoleń i zwolnień podatkowych.

Czytaj więcej w Money.pl
CBA chce nowych uprawnień. Jakich? Centralne Biuro Antykorupcyjne chce prawa do kontrolowania, czy byli funkcjonariusze publiczni nie łamią przepisów antykorupcyjnych.
NIK ma zastrzeżenia do służby zdrowia Jest źle zorganizowana, co może zagrażać bezpieczeństwu zdrowotnemu pacjentów - ocenia Najwyższa Izba Kontroli.
Uczelnie wydały 7,5 mln zł niezgodnie z prawem Zamiast na stypendia dla studentów i doktorantów pieniądze trafiły między innymi do kieszeni pracowników lub wydawano je na bieżące rachunki - wynika z ustaleń CBA.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)