Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

CBA donosi na Pocztę i skarży się na prokuraturę

0
Podziel się:

CBA skarży decyzję prokuratury o odmowie wszczęcia śledztwa ws. przetargu na odzież dla pracowników Poczty Polskiej.

CBA donosi na Pocztę i skarży się na prokuraturę
(PAP/Jerzy Undro)

_ - CBA złożyło do warszawskiego sądu okręgowego zażalenie na decyzję prokuratury o odmowie wszczęcia śledztwa ws. przetargu na odzież dla pracowników Poczty Polskiej _- poinformował rzecznik Biura Jacek Dobrzyński.

Jak wyjaśnił, zdaniem Biura wszczęcie takiego postępowania jest niezbędne, ponieważ _ czynności kontrolne nie dają w pełni takich możliwości jak czynności śledcze _.

_ - Do CBA docierały pewnego rodzaju sygnały o nieprawidłowościach przy pocztowych przetargach. Dlatego też weryfikując te informacje od grudnia najpierw analizowaliśmy, a w konsekwencji tego w lutym wszczęliśmy kontrolę wybranych zamówień publicznych ogłaszanych, udzielanych i realizowanych w latach 2007-2010 przez Pocztę Polską. Podczas kontroli agenci CBA ujawnili fakty przemawiające za tym, że mogło dojść o naruszenia lub złamania prawa _ - dodał Dobrzyński.

Zawiadomienia CBA dotyczące przetargu na czapki, kurtki i spodnie dla pracowników Poczty trafiło do warszawskiej prokuratury okręgowej. W połowie sierpnia uznała ona, że podczas tego zakupu nie doszło do popełnienia przestępstwa i odmówiła wszczęcia śledztwa.

Według ustaleń CBA w trakcie procedury przetargowej doszło do nieprawidłowości - m.in. zawyżona została cena kupowanych rzeczy. Z zawiadomienia Biura wynikało też, że mogło dojść do przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków przez osoby odpowiedzialne za przeprowadzenie tego przetargu.

Prokurator przeanalizował materiały przekazane przez CBA i przesłuchał agenta, który prowadził kontrolę w Poczcie Polskiej. Stwierdził jednak, że nie zostały wyczerpane znamiona popełnienia przestępstwa. Z uzasadnienia odmowy wszczęcia śledztwa wynika też, że podczas przetargu działano zgodnie z procedurami obowiązującymi w Poczcie, a najtańsza oferta nie została wybrana, ponieważ zawierała błędy, które zgodnie z prawem ją wykluczały.

W ubiegłym roku warszawska prokuratura umorzyła śledztwo w innej sprawie dotyczącej nieprawidłowości, do których miało dochodzić w Poczcie Polskiej. Było ono efektem m.in. raportu NIK i doniesienia związków zawodowych. Prokuratorzy stwierdzili, że nie doszło do wyczerpania znamion przestępstwa.

Pod koniec 2009 r. Solidarność wysłała do prokuratury, CBA i Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego listy z zarzutami kierowanymi pod adresem zarządu Poczty Polskiej. Według związkowców władze firmy działały na jej szkodę i oddawały rynek konkurencji. W doniesieniach była też mowa m.in. o zbyt kosztownych przetargach i nieprawidłowościach w informatyzacji firmy.

Czytaj więcej o akcji CBA w Poczcie Polskiej
[ ( http://static1.money.pl/i/h/165/t125093.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/prokuratura;bada;nieprawidlowosci;w;przetargu;poczty;polskiej,251,0,851963.html) Mundury listonoszy pod lupą prokuratury Warszawska prokuratura okręgowa analizuje doniesienia CBA w sprawie nieprawidłowości w przetargu na odzież służbową dla pracowników Poczty Polskiej.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/165/t125093.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/nie;bedzie;sledztwa;w;sprawie;przetargu;w;poczcie;polskiej,38,0,893222.html) Mundury listonoszy legalne. Co na to CBA? Warszawska Prokuratura Okręgowa uznała, że nie doszło do popełnienia przestępstwa podczas przetargu na odzież służbową dla pracowników Poczty Polskiej i odmówiła wszczęcia śledztwa w tej sprawie. Zawiadomienie skierowało CBA.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)