Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

CBA zatrzymało 14 osób w związku z informatyzacją ZUS. Prokuratura ujawnia szczegóły

0
Podziel się:

Prokuratura ujawnia szczegóły dotyczące tej sprawy.

CBA zatrzymało 14 osób w związku z informatyzacją ZUS. Prokuratura ujawnia szczegóły
(AGENCJA SE/East News)
bEJtZwqd

Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało 14 osób w związku z informatyzacją ZUS. Prawdopodobnie nie są to ostatnie zatrzymania.
Aktualizacja 16:30

Rzecznik CBA Jacek Dobrzyński tłumaczy, że śledztwo w tej sprawie prowadzi Prokuratura Okręgowa w Warszawie na podstawie dowodów zebranych przez jego służbę. Chodzi o prawdopodobną zmowę przy przetargu na drukarki dla ZUS. Wśród zatrzymanych są trzy osoby pracujące w departamencie zarządzania systemami informatycznymi ZUS i b. członek zarządu Zakładu.

Rzecznik prasowa Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga Renata Mazur poinformowała w środę po południu, że zatrzymania dotyczyły przetargu komputerowego dla ZUS. Przesłuchania zatrzymanych przez CBA nadal trwają. Rzeczniczka nie podała, czy postawiono już komuś zarzuty. Wyjaśniła, że będą one dotyczyły przestępstwa zmowy przetargowej, zagrożonego karą do 3 lat więzienia.

bEJtZwqf

Mazur podała wcześniej, że wśród zatrzymanych są trzy osoby pracujące w departamencie zarządzania systemami informatycznymi ZUS. Z nieoficjalnych informacji PAP wynika, że zatrzymany został też b. członek zarządu ZUS ds. informatycznych, który do kwietnia pracował w ZUS.

_ Zatrzymane są trzy osoby z departamentu zarządzania systemami informatycznymi w ZUS. Nie odnosimy się do nazwisk i stanowisk (...). Są to osoby z tego departamentu _ - powiedziała Mazur. Dodała, że na obecnym etapie nie poda też innych informacji o pozostałych zatrzymanych.

Rzecznik ZUS Jacek Dziekan poinformował PAP, że CBA sprawdza w centrali ZUS postępowanie na zakup drukarek - urządzeń wielofunkcyjnych na potrzeby Zakładu. Przetarg dotyczył zakupu przez ZUS 3,3 tys. drukarek i urządzeń wielofunkcyjnych.

Rzecznik CBA Jacek Dobrzyński potwierdził, że agenci Biura zatrzymali w Warszawie 14 osób. _ Ma to związek ze śledztwem własnym CBA, wszczętym przez Prokuraturę Okręgową Warszawa-Praga _ - poinformował pytany przez PAP. _ Agenci CBA zabezpieczają dowody w kilku instytucjach i firmach informatycznych _ - mówił przed południem Dobrzyński.

bEJtZwql

Pytany o zatrzymanych i miejsca przeszukań, nie chciał ujawnić szczegółów. _ Czynności trwają, na tym etapie nie udzielamy informacji o miejscach i osobach, wobec których podejmowane są czynności _ - mówił PAP Dobrzyński.

ZUS w przetargu ogłoszonym w kwietniu zamówił 3 tys. 320 sztuk urządzeń - 1 tys. 179 drukarek trzech typów i 2 tys. 141 urządzeń wielofunkcyjnych czterech typów wraz serwisem na 45 miesięcy. Przetarg obejmował też oprogramowanie umożliwiające tzw. wydruk poufny i podążający oraz raportowanie stanu liczników urządzeń.

Do Krajowej Izby Odwoławczej trafiło odwołanie firm z branży, które twierdziły, że warunki określone w specyfikacji przygotowanej w ZUS spełniają tylko produkty jednego producenta. ZUS zaprzeczał i uważał, że mogą to być urządzenia kilku firm, ale KIO uwzględniła odwołania i nakazała powtórzenie oceny ofert.

To nie pierwsze śledztwo CBA w związku z informatyzacją urzędów. W ostatnich miesiącach głośne było śledztwo w sprawie korupcji w MSWiA, gdzie w związku z ustawianiem przetargów zatrzymano około 40 osób. Wśród nich są wysocy urzędnicy ministerstwa, między innymi były wiceszef MSWiA.

bEJtZwqm
Czytaj więcej w Money.pl
Kontrola CBA w ZUS przedłużona o 3 miesiące Chodzi o sprawę opieki serwisowej komputerów i oprogramowania w 2013 roku.
CBA w ZUS-ie. Olbrzymia korupcja? ZUS jest spokojny o wyniki kontroli, choć CBA zostało powiadomione o poważnych wątpliwościach dotyczących zachowania bezstronności przez pracowników Zakładu.
Film za 300 tysięcy, wystawa za 150 i szaszłyki z krewetek. Tak świętuje ZUS W sumie na świętowanie 80-lecia firmy poszło z naszych pieniędzy ponad milion złotych. A można było znacznie taniej.
bEJtZwqG
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)