Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Były szef ukraińskiego MSW może nie dożyć wyroku sądowego

0
Podziel się:

Stan zdrowia przebywającego w areszcie Jurija Łucenki jest bardzo zły - alarmuje opozycja.

Były szef ukraińskiego MSW może nie dożyć wyroku sądowego
(Willeecole/Dreamstime)

Stan zdrowia przetrzymywanego od grudnia w areszcie Jurija Łucenki jest tak zły, że może on nie dożyć on zakończenia toczącego się obecnie przeciwko niemu procesu sądowego - ostrzega ukraińska opozycja.

O gwałtownym pogorszeniu zdrowia Łucenki poinformowała także jego żona, Iryna._ - Jura śpi po 12-14 godzin na dobę, co nie jest dla niego normalne. Nie ma nawet siły, by utrzymać w ręku książkę, nie ma siły czytać. Jest bardzo osłabiony, odczuwa straszliwe bóle, lecz nadal znajduje się w celi, nie przewieziono go nawet na oddział szpitalny _ - oświadczyła Iryna Łucenko.

Dwie opozycyjne partie, Nasza Ukraina i Za Ukrainę, zaapelowały tymczasem do władz, by wypuściły Łucenkę na wolność, aby mógł leczyć się pod opieką cywilnych lekarzy, a nie specjalistów z aresztu śledczego.

_ - Artykuł 49 konstytucji Ukrainy zapewnia każdemu obywatelowi prawo do opieki medycznej. Bezpodstawne aresztowanie i więzienie Łucenki nie pozwala mu skorzystać z tego prawa _ - czytamy w oświadczeniu ugrupowań opozycji.

Lekarze, którzy badali niedawno Łucenkę stwierdzili, że choruje on na marskość wątroby. Może być ona następstwem miesięcznej głodówki, którą były szef MSW prowadził na przełomie kwietnia i maja.

Proces Łucenki ruszył 23 maja. Prokuratura zarzuca mu nadużycia podczas sprawowania urzędu. Chodzi o to, że będąc szefem MSW przyznał swemu kierowcy dodatek emerytalny w wysokości 40 tys. hrywien (około 15 tys. złotych), za co grozi nawet osiem lat więzienia.

Łucenko, jeden z bohaterów pomarańczowej rewolucji 2004 roku, uważa, że działania sądu i prokuratury wobec niego mają podtekst polityczny i są wyrazem zwalczania opozycji przez ekipę prezydenta Wiktora Janukowycza.

Obecne władze Ukrainy odrzucają te oskarżenia i utrzymują, że nie walczą z przeciwnikami politycznymi, lecz z korupcją.

Czytaj więcej o procesach polityków opozycji na Ukrainie
[ ( http://static1.money.pl/i/h/216/t85208.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/proces;tymoszenko;juszczenko;swiadkiem,62,0,892478.html) Były prezydent spotka byłą premier. W sądzie Były prezydent Ukrainy będzie świadczyć w procesie byłej premier Julii Tymoszenko.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/51/t75827.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/tymoszenko;zza;krat;wzywa;do;zblizenia;z;europa,223,0,889567.html) Tymoszenko wzywa zza krat. Do Europy Nie zważając na prześladowania opozycji na Ukrainie Unia Europejska powinna przyspieszyć podpisanie umowy stowarzyszeniowej z Kijowem - oświadczyła była premier Ukrainy Julia Tymoszenko, która już piąty dzień przebywa w kijowskim areszcie.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/50/t75826.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/wyrzucili;tymoszenko;z;sali;sadowej,188,0,867004.html) Wyrzucili Tymoszenko z sali sądowej Była premier Ukrainy Julia Tymoszenko została usunięta z sali sądowej podczas własnego procesu, odbywającego się w związku z oskarżeniem o nadużycie władzy w okresie, gdy stała na czele rządu.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)