Notowania

misztal
10.12.2010 11:41

Były poseł oskarżony o oszustwa podatkowe

Piotr Misztal ma zarzuty o oszustwa podatkowe na kwotę ponad 391 tysięcy złotych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Jacek Bednarczyk)

*Przed sądem stanie łódzki biznesmen Piotr Misztal. Prokuratura oskarżyła go o oszustwa podatkowe na kwotę ponad 391 tys. zł ,związane z rzekomym obrotem gazem LPG. Misztal nie przyznaje się do winy. Grozi mu do 5 lat więzienia. *

Obok byłego posła, łódzka prokuratura oskarżyła także Andrzeja M., prezesa spółki, której większościowym udziałowcem był Misztal (po zatrzymaniu zgodził się na podawanie danych osobowych). Andrzej M. przyznał się do winy i złożył wniosek o dobrowolne poddanie się karze - pół roku pozbawienia wolności w zawieszeniu na trzy lata i 3 tys. zł grzywny.

Piotr Misztal przez kilka miesięcy, od końca 2007 roku, był poszukiwany międzynarodowym listem gończym. Wrócił do Polski z USA w kwietniu 2008 roku - po tym, gdy uzyskał list żelazny za milion złotych poręczenia, gwarantujący mu odpowiadanie z wolnej stopy do prawomocnego zakończenia postępowania.
Prokuratura przyznaje, że po wszczęciu postępowania wszystkie należności podatkowe - wynikające z podatku dochodowego i VAT - w wysokości ponad 391 tys. zł zostały uregulowane. Akt oskarżenia w tej sprawie trafił do Sądu Rejonowego Łódź-Widzew - poinformował w piątek PAP rzecznik łódzkiej prokuratury okręgowej Krzysztof Kopania.

Prokuratura mówi o fikcyjnych fakturach

Sprawa dotyczy wystawiania i posługiwania się w latach lat 2004-2007 fikcyjnymi fakturami VAT, dokumentującymi sprzedaż gazu płynnego w butlach na potrzeby przemysłowe. Według prokuratury Piotr Misztal był wówczas właścicielem firmy, a po jej przekształceniu - większościowym udziałowcem. Andrzej M. początkowo był pracownikiem przedsiębiorstwa, upoważnionym do odbioru faktur, a po reorganizacji został prezesem spółki.

Jak ustalono, oskarżeni pozyskiwali od pięciu przedsiębiorstw zajmujących się dystrybucją gazu propan-butan faktury wskazujące na rzekomy zakup butli z gazem dla celów przemysłowych m.in. do napędu wózków widłowych czy do ogrzewania. Te transakcje nie były realizowane, ale mimo to księgowano je. Dotyczyły w sumie 48 tys. 785 sztuk butli z gazem o łącznej masie ponad 536 ton.

Według prokuratury, wykazane zakupy takiej dużej liczby butli z gazem przekraczały realne potrzeby firmy, a księgowanie tych transakcji powodowało podwyższanie kosztów działalności przedsiębiorstwa.

_

- Oskarżeni otrzymywali fikcyjne faktury, które skutkowały zawyżaniem kosztów, miały wpływ na podatek dochodowy, a także na rozliczenia związane z VAT-em. Ustalono, że doszło do narażenia na uszczuplenia podatkowe w zakresie podatku dochodowego i VAT w łącznej kwocie ponad 391 tys. zł _ - wyjaśnił Kopania.

Misztal ma zakaz opuszczania kraju

Ustalono też, że fikcyjni kontrahenci sprzedawali sami gaz jako paliwo samochodowe, w cenę którego wliczone były, ale nieodprowadzone do Skarbu Państwa podatki i opłaty paliwowe. Prokuratura nadal prowadzi śledztwo w sprawie wystawców fikcyjnych faktur.

Były poseł został zatrzymany w listopadzie ubiegłego roku przez ABW. Po przedstawieniu zarzutów i dwudniowym przesłuchaniu Misztal został zwolniony do domu. Za zwolnienie musiał jednak wpłacić 400 tys. zł kaucji. Śledczy zakazali mu wówczas także opuszczania kraju i zastosowali dozór policyjny. Wówczas po wyjściu z prokuratury Misztal mówił, że jest zaskoczony całą sprawą i nie rozumie, dlaczego został zatrzymany.

Były poseł, najpierw Samoobrony, później bezpartyjny, mający też amerykańskie obywatelstwo, był jednym z najbogatszych posłów poprzedniej kadencji.
Obecnie ma jedynie zakaz opuszczania kraju; postanowienie o kaucji i dozorze zostały już uchylone. Nie przyznaje się do zarzucanych mu czynów. Grozi mu kara grzywny i do pięciu lat pozbawienia wolności.

W kwietniu ubiegłego roku roku krakowski sąd okręgowy skazał Misztala na karę dwóch lat pozbawienia wolności w zawieszeniu na pięć lat i 500 tys. zł grzywny za oszustwa podatkowe. Wówczas Misztal dobrowolnie poddał się karze. Prokuratura oskarżyła go o to, że między kwietniem 2004 roku a wrześniem 2006 roku jako prezes, a następnie prokurent firmy Intercement za pomocą 102 fałszywych faktur dopuścił się oszustw podatkowych na kwotę blisko 1 mln 428 tys. zł.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/165/t19877.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/misztal;skazany;wiezienie;z;zawieszeniu;i;500;tys;zl;grzywny,142,0,442254.html) Misztal skazany. Więzienie z zawieszeniu i 500 tys. zł grzywny Były poseł jest winny oszustwa i wyłudzeń podatkowych.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/22/t17942.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/szybko;przybywa;nam;milionerow,210,0,356306.html) Szybko przybywa nam milionerów Jest ich w Polsce już 12 tysięcy. To o połowę więcej niż dwa lata temu.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/246/t16118.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/misztal;dostal;list;zelazny,156,0,336028.html) Misztal dostał list żelazny Wydając list żelazny sąd zgodził się by były poseł odpowiadał z wolnej stopy.
Tagi: misztal, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz