Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
jakub t.
22.04.2014 11:16

Były minister skarbu uniewinniony ws. prywatyzacji elektrociepłowni

Taki sam wyrok zapadł wobec b. wiceministra tego resortu Jakuba T.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Mikdam/Dreamstime)

Były minister skarbu w rządzie AWS Andrzej Chronowski został uniewinniony w procesie dotyczącym prywatyzacji Elektrociepłowni Białystok SA z 2001 r. Taki sam wyrok zapadł wobec b. wiceministra tego resortu Jakuba T.

Taki nieprawomocny wyrok pod koniec ubiegłego tygodnia wydał Sąd Okręgowy w Warszawie. Zespół prasowy sądu nie był w stanie we wtorek podać żadnych szczegółów wyroku.

_ Prokuratura Okręgowa w Białymstoku wystąpi o uzasadnienie wyroku na piśmie i po zapoznaniu się z argumentacją sądu zapadnie decyzja, czy będzie składana apelacja _ - powiedział rzecznik prokuratury Adam Kozub.

W 2009 r. prokuratura w Białymstoku oskarżyła Chronowskiego i b. wiceministra resortu Jakuba T. o spowodowanie znacznych szkód w majątku państwa przy prywatyzacji Elektrociepłowni Białystok SA. W śledztwie nie przyznali się do zarzutów i odmówili wyjaśnień.

Chronowski odpierał wówczas zarzuty, mówiąc, że jest nimi _ zszokowany _ i nie czuje się przestępcą. Prosił też media, by podawały jego nazwisko.

Sprawa dotyczyła umowy z 2001 r. z francuską firmą Societe Nationale d'Electricite et de Thermique (SNET), na mocy której Skarb Państwa sprzedał jej pakiet akcji EC Białystok. Według ABW i prokuratury sprzedaż nastąpiła na warunkach mniej korzystnych od oferowanych przez inwestora wcześniej.

Według śledczych spowodowało to szkodę w majątku Skarbu Państwa w wysokości ponad 6,5 mln euro, czyli równowartości - jak przyjęto - 24,5 mln zł. W związku z tym obu byłym urzędnikom państwowym postawiono zarzuty dotyczące wyrządzenia szkody w znacznych rozmiarach w majątku Skarbu Państwa.

Śledztwo wszczęte na podstawie materiałów pokontrolnych NIK. Jak mówił wtedy Chronowski, powołując się na raport Izby, twierdzono w nim, że Skarb Państwa sprzedał za mały pakiet akcji EC Białystok: nie 52 proc, a 45 proc. Chronowski uważa jednak, że transakcja była dla państwa korzystna i nie przyniosła strat.

15 lutego 2001 r. ministerstwo skarbu sprzedało firmie SNET 45 proc. akcji EC Białystok za prawie 49 mln euro. SNET zobowiązał się też wówczas do zainwestowania kolejnych 55 mln euro w ciągu nie więcej niż pięciu lat, w tym częściowo na podniesienie kapitału spółki (do uzyskania udziałów na poziomie 52,28 proc.). SNET potem dostał ok. 70 proc. akcji EC Białystok SA. Pozostałe 30 proc. udziałów nabyła od Skarbu Państwa spółka Enea.

Chronowski był ministrem skarbu w rządzie Jerzego Buzka od sierpnia 2000 r. do lutego 2001 r. Na tej funkcji zastąpił Emila Wąsacza. W lutym 2001 r. prezydent Aleksander Kwaśniewski na wniosek Buzka odwołał Chronowskiego, którego zastąpiła Aldona Kamela-Sowińska.

Czytaj więcej w Money.pl
Przychody z prywatyzacji wyniosły ponad 13 mld zł Ministerstwo Skarbu podsumowało przychody jakie uzyskało z prywatyzacji. Dzięki przeprowadzonym przekształceniom własnościowym w latach 2012 i 2013 przychody wyniosły ponad 13 mld zł. Podsumowanie zrealizowanych działań w zakresie prywatyzacji przedstawił rządowi Minister Skarbu Włodzimierz Karpiński. W sumie w okresie od 2012 do 2013 roku zrealizowano 534 projekty, jednakże największy przychód uzyskano z prywatyzacji giełdowej, bo aż 11 ...
Fatalna sytuacja na Ukrainie. Chcą sprzedać... Ukraina w większości wyczerpała swoje możliwości prywatyzacyjne.
Raport OECD Wczoraj Sekretarz Generalny OECD Ángel Gurria przedstawił XIII raport na temat stanu polskiej gospodarki. Jakie są oceny i rekomendacje dla Polski zawarte w tym raporcie? Przedstawienie raportu OECD Przedstawienie raportu obyło się podczas konferencji prasowej w ministerstwie gospodarki.
Posłowie SP i SLD powstrzymują prywatyzację Proces prywatyzacji wspólnie próbują powstrzymać opolscy posłowie i radni Solidarnej Polski i Sojuszu Lewicy Demokratycznej.
Tagi: jakub t., wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz