Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aldona kamela-sowińska
05.03.2010 12:38

Była minister skarbu pozwana o plagiat

Aldona Kamela-Sowińska miała skopiować cudzy tekst do swojego artykułu o etyce w biznesie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Khz/Dreamstime)

20 tys. zł odszkodowania i przeprosin w prasie domaga się od byłej minister skarbuAldony Kameli-Sowińskiej Jakub B., autor tekstu skopiowanego przez nią w artykule o etyce w biznesie. Sprawa toczy się przed Sądem Okręgowym w Poznaniu.

Prof. Kamela-Sowińska przyznała przed rozprawą, że popełniła błąd kopiując tekst i, jak twierdzi, przeprosiła już autora.

Minister skarbu w rządzie Jerzego Buzka, obecna rektor Wyższej Szkoły Handlu i Rachunkowości w Poznaniu, w napisanym przez siebie artykule zamieściła fragment tekstu innego autora. Materiał na temat etyki w biznesie powstał na potrzeby wydawnictwa przygotowywanego przy okazji konferencji naukowej w 2007 roku.

Autor skopiowanego tekstu podał autorkę do sądu, zażądał 20 tys. zł odszkodowania i przeprosin w prasie. Pozwaną w tej sprawie jest także Wyższa Szkoła Handlu i Rachunkowości.

_ - Ja się przyznałam do popełnionego błędu. Nie uciekałam, nie chachmęciłam, nie zwalałam na nikogo, przeprosiłam, zaproponowałam ugodę. Pan B. nawet nie odpowiedział - od razu przysłał pozew do sądu. Pan B. chciał początkowo ode mnie 75 tys. zł za 38 linijek. Gdybym ja się nazywała Ziutka Niczyja, to nikt by nie walczył, ale skoro ja jestem profesor, rektor, były minister, to ja jestem jak żer dla rybek _ - powiedziała Kamela-Sowińska.

Sąd zaproponował stronom próbę podjęcia mediacji i zawarcia ugody. Jak powiedział Jacek Jonak, adwokat Jakuba B., możliwość zawarcia ugody zawsze istnieje, ale czeka na propozycje strony pozwanej.

_ - Na razie jest żądanie zapłaty sum pieniężnych od pani rektor i szkoły, oraz opublikowania przeprosin w dwóch dziennikach ogólnopolskich i czasopiśmie +Forbes+. Na to się składa naruszenie praw autorskich, majątkowych i zadośćuczynienie za naruszenie praw osobistych, czyli za to, co się nazywa w skrócie plagiatem _ - powiedział mec. Jonak.

Na następnej rozprawie sąd przesłucha pierwszych świadków.

Tagi: aldona kamela-sowińska, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, najważniejsze, wiadmości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz