Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
walka z dopalaczami
29.10.2010 20:05

Bydgoszcz niezgodnie z prawem walczyła z dopalaczami

Wojewoda kujawsko-pomorski uchylił uchwałę miejskich radnych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Piotr Polak)

Wojewoda kujawsko-pomorski uchylił uchwałę bydgoskiej Rady Miasta ws. zakazu handlu w mieście tzw. dopalaczami. Podstawą uchylenia dokumentu była niezgodność z obowiązującym prawem.

Zakaz wprowadzania do obrotu w Bydgoszczy tzw. dopalaczy uchwaliła tamtejsza rada miasta we wrześniu. Inicjatorem uchwały był prezydent Konstanty Dombrowicz. Zakaz wprowadzono w reakcji na zatrucie się takimi środkami dwóch bydgoskich gimnazjalistów.

Jak podkreślił wicewojewoda Dariusz Kurzawa, podstawą oceny uchwały była wyłącznie jej zgodność z obowiązującym aktualnie prawem. _ A prawo to mówi, że uchwała została podjęta z naruszeniem obowiązującego prawa _ - podkreślił wicewojewoda.

Zdaniem prawników wprowadzenie w życie obostrzeń zaproponowanych przez radnych doprowadziłoby do zakazu obrotu _ trudną do określenia _ ilością środków chemicznych, powszechnie stosowanych w codziennym życiu, np. rozmaitych klejów. Wątpliwości wzbudziła także możliwość zastosowania miejskich zakazów w praktyce.

Bydgoska rada miasta przyjęła uchwałę o zakazie wprowadzania do obrotu dopalaczy 29 września, jeszcze przed zajęciem się sprawą przez rząd i Sejm. Następnego dnia uchwała została przekazana wojewodzie, który zgodnie z prawem miał 30 dni na wydanie decyzji w sprawie jej ważności.
_ - To skandaliczna decyzja. Decyzja niezgodna z wolą mieszkańców i reprezentujących ich radnych. Uchwała miała chronić życie i zdrowie młodych bydgoszczan _ - ocenił prezydent Bydgoszczy Konstanty Dombrowicz.

Uchwała bydgoskich radnych była pierwszym tego typu dokumentem podjętym przez samorząd lokalny w kraju. Jako cel wprowadzenia zakazu radni wskazali _ ochronę życia i zdrowia obywateli oraz zapewnienie porządku, spokoju i bezpieczeństwa publicznego _.

Dopalacze w uchwale zdefiniowano jako _ substancje pochodzenia naturalnego lub syntetycznego działające na organizm człowieka w sposób wywołujący zaburzenia w funkcjonowaniu organizmu i postrzeganiu rzeczywistości _, a za obrót uznano _ nieodpłatne lub odpłatne udostępnianie osobom trzecim _.

Radni wskazali, że naruszenie zakazu będzie podlegać karze grzywny w trybie i na zasadach określonych w Kodeksie wykroczeń. Za przyjęciem uchwały głosowało 17 radnych, przeciw - trzech, a jeden wstrzymał się.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/176/t112304.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/rzad;kontra;dopalacze;zamyka;sklepy;i;sprzedajacych,225,0,686049.html) Rząd kontra dopalacze: zamyka sklepy i sprzedających Ma w tym poparcie opozycji: Dopalacze nie mogą być legalne, a wszystkie metody są dobre.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/131/t112259.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/senatorowie;poparli;wojne;z;dopalczami;teraz;ruch;prezydenta,103,0,696935.html) Senatorowie poparli wojnę z dopalczami, teraz ruch prezydenta Senat zagłosował za zakazem handlu. Komorowski prawdopodobnie jutro ją podpisze.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/104/t86376.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/reding;mefedron;jest;niebezpieczny,194,0,696002.html) Reding: Mefedron jest niebezpieczny KE zaproponowała wprowadzenie zakazu produkcji i sprzedaży mefedronu używanego w dopalaczach.
Tagi: walka z dopalaczami, dopalacze, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, najważniejsze, wiadmości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz