Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Burmistrz miasta chce autonomii Śląska

0
Podziel się:

- Rządzący w Warszawie rozkradli cały nasz majątek i zrobili z nas biedaków - mówi Dieter Przewdzing, burmistrz Zdzieszowic.

W centrum Zdzieszowic stoi pomnik powstańska śląskiego
W centrum Zdzieszowic stoi pomnik powstańska śląskiego (Pudelek/CC/Wikipedia)

_ _- _ Rządzący w Warszawie rozkradli cały nasz majątek i zrobili z nas biedaków _ - mówi reprezentujący Mniejszość Niemiecką burmistrz Zdzieszowic Dieter Przewdzing. PiS donosi na niego do prokuratury i domaga się, by ustąpił z urzędu. Krytykuje go też PO.

7 sierpnia na łamach _ Nowej Trybuny Opolskiej _ Przewdzing poinformował, że rozmawia z politykami i samorządowcami o tym, by wydzielić Śląsk od Polski w formie autonomii.

Przewdzing kwestionuje prawo, które pozwala firmom na przenoszenie swoich siedzib, gdzie chcą. W ten sposób - przekonywał - wypompowują z samorządów miliony złotych, które w większości trafiają do Warszawy. Burmistrz uważa, że lekarstwem na te bolączki będzie utworzenie autonomii, która objęłaby cały Śląsk.

Jego poglądy - jak wynika z tekstu - to efekt problemów finansowych, jakie w ostatnich latach dotknęły gminę Zdzieszowice. Jeszcze w 2006 r. - wskazywał burmistrz - był to jeden z najbogatszych samorządów w kraju. Kilka lat temu firmy zaczęły jednak przenosić się ze Zdzieszowic m.in. do Dąbrowy Górniczej i Warszawy. Budżet gminy skurczył się o blisko 20 mln zł i dziś nie ma w kasie praktycznie żadnych pieniędzy na inwestycje.

Dziś w Opolu konferencję prasową w tej sprawie zwołał PiS. - _ W Zdzieszowicach wrze po tej prowokacyjnej wypowiedzi _ - powiedział poseł PiS Sławomir Kłosowski. - _ Złożę zawiadomienie do prokuratury, by zbadała wypowiedzi burmistrza pod kątem nawoływania do waśni na tle narodowościowym oraz by sprawdziła, czy nie kwestionują one ustroju RP _ - dodał. _ _

_ - Wzywamy do natychmiastowej dymisji! _ - apelował z kolei Wojciech Kowalski, przewodniczący zarządu PiS w Krapkowicach, stolicy powiatu, w którym leżą Zdzieszowice.

Politycy PiS zapowiadają, że 30 sierpnia zorganizują manifestację pod budynkiem Urzędu Miasta w Zdzieszowicach. Będą mieć transparent z napisem _ Tu jest Polska _. Zaprezentowali go już na dzisiejszej konferencji prasowej.

Pod takim hasłem PiS zamierzał w maju zorganizować manifestację w Opolu, ale ostatecznie do niej nie doszło. - _ Zapowiedź marszu była ostrzeżeniem skierowanym do działaczy Mniejszości Niemieckiej. Transparent leżał u nas przez cztery miesiące i liczyliśmy na to, że nie trzeba go będzie wyciągać _ - mówił Kłosowski. PiS zapowiedział powrót do idei zorganizowania marszu, ale żadna konkretna data nie padła.

Oświadczenie w sprawie słów Przewdzinga wydał także Zarząd Powiatu PO w Opolu. _ - Szerzenie tez, że autonomia jest remedium na wszystkie bolączki samorządów, jest szkodliwe i opiera się na utopijnej wizji państw bez różnic w rozwoju regionów i lokalnych struktur samorządowych. Koszty społeczne, w przypadku lokowania dochodowej produkcji o wysokiej uciążliwości dla środowiska, są nieraz bardzo wysokie, a korzyści dla lokalnych społeczności niewielkie. Tak jest w przypadku Zdzieszowic. Jednakże oderwanie Śląska od Polski nie da oczekiwanych przez burmistrza rezultatów _ - napisali działacze opolskiej PO.

Czytaj więcej w Money.pl
Tam bezrobotni dostaną po 21 tys. złotych Nabór do nowego projektu Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Katowicach ma ruszyć na przełomie sierpnia i września.
Dworzec w Raciborzu za blisko 2,8 mln zł To jeden z największych obiektów przeznaczonych na sprzedaż w ramach realizowanego przez kolej projektu _ Dworzec na własność _.
Kaczyński odwiedzi Śląsk, bo to fundament... Partia Jarosława Kaczyńskiego chce pokazać swoje postulaty programowe wobec Śląska.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)