Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Burkina Faso: Prezydent ogłosił stan wyjątkowy i rozwiązał rząd

0
Podziel się

Dziś rano kilkusetosobowy tłum wtargnął do gmachu parlamentu, demolując i podpalając jego część.

Burkina Faso: Prezydent ogłosił stan wyjątkowy i rozwiązał rząd
(PAP/EPA)
bEsfmIGd

Decyzje prezydenta Blaise'a Compaore (na zdj.) mają umożliwić wyjście z kryzysu, w jakim pogrążył się kraj, gdy rząd zaproponował zmianę w prawie umożliwiającą reelekcję głowy państwa.

_ Ogłasza się stan wyjątkowy na terytorium całego kraju. Naczelny dowódca sił zbrojnych odpowiada za wdrożenie tej decyzji, która wchodzi w życie dzisiaj _ - głosi prezydenckie oświadczenie, które odczytano w radiu.

Compaore poinformował o rozwiązaniu rządu ze skutkiem natychmiastowym. Zaapelował też do liderów ugrupowań opozycyjnych o zakończenie protestów i zobowiązał się do szybkiego rozpoczęcia rozmów ze _ wszystkimi stronami _ w celu zakończenia kryzysu.

bEsfmIGf

Powodem obecnego kryzysu i protestów, najpoważniejszych od wielkiej fali zamieszek w 2011 roku, jest projekt noweli konstytucji, która zniosłaby limit prezydenckich kadencji. Dzięki temu Compaore, który rządzi krajem od puczu sprzed 27 lat, w przyszłym roku mógłby ubiegać się o kolejną kadencję.

Wcześniej w czwartek deputowani mieli głosować nad projektem, jednak zanim jeszcze większość deputowanych przybyła do parlamentu, kilkusetosobowy tłum wtargnął do gmachu, demolując i podpalając jego część. Protestujący zaatakowali też budynek państwowej telewizji, która w związku z niepokojami przerwała nadawanie. W Wagadugu zginęła co najmniej jedna osoba; ciało znaleziono niedaleko miejsca zamieszkania brata prezydenta, Francois Compaore. Rzecznik rządu poinformował, że od próby nowelizacji odstąpiono.

Rządowa propozycja głęboko podzieliła mieszkańców Burkiny Faso, państwa położonego w Afryce Zachodniej. Wywołała także krytykę Francji, dawnej kolonialnej potęgi, i USA, które są sojusznikiem kraju w walce z dżihadystami w zachodniej Afryce. O rezygnację ze zmian w konstytucji apelowała Unia Europejska.

Czytaj więcej w Money.pl
Unia Europejska wyda więcej na pomoc... Przywódcy krajów Unii Europejskiej zgodzili się na zwiększenie do miliarda euro pomocy finansowej na walkę z wirusem ebola w krajach Afryki Zachodniej.
Steinmeier proponuje cywilną misję UE do walki z ebolą Niemiecki minister spraw zagranicznych zaproponował, otwierając w Berlinie międzynarodową konferencję na temat zdrowia, wysłanie misji cywilnej UE do krajów Afryki Zachodniej
Epidemia eboli. "Zakaz podróży to zły pomysł" _ - Nie możemy tak po prostu odciąć się od Afryki Zachodniej - _powiedział Obama, tłumacząc że utrudniłoby to wysyłanie pracowników służby zdrowia i wsparcia do objętego epidemią rejonu Afryki.
bEsfmIGG
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)