Notowania

Przejdź na
niemcy
09.11.2012 20:15

Bundestag zaniepokojony sytuacją w Rosji

Uchwała apeluje również do rządu Angeli Merkel, by w trakcie zbliżających się konsultacji niemiecko-rosyjskich dał wyraz zaniepokojeniu rozwojem sytuacji wewnętrznej w Rosji.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Deutscher Bundestag/Lichtblick/Achim Melde)

Niemiecki Bundestag przyjął uchwałę, w której wyraża zaniepokojenie działaniami rosyjskich władz, zmierzającymi do wzmocnienia kontroli nad aktywnością społeczeństwa obywatelskiego i _ kryminalizacji _ zaangażowania krytycznego wobec rządu.

Uchwała, przygotowana przez kluby parlamentarne chadecko-liberalnej koalicji rządzącej, została przyjęta na tydzień przed niemiecko-rosyjskimi konsultacjami międzyrządowymi, które odbędą się 16 listopada w Moskwie.

W pierwszej części dokumentu podkreślono, że Rosja jest dla Niemiec i Europy partnerem o centralnym znaczeniu. _ W obliczu coraz większych wyzwań międzynarodowych i globalnych Unia Europejska i Rosja powinny bliżej współpracować, aby zabezpieczyć wspólne interesy i zwalczać wspólne ryzyka _ - stwierdza Bundestag. Podkreśla również rolę Rosji w zapewnieniu pokoju światowego oraz znaczenie współpracy gospodarczej.

Niemieccy posłowie wskazują, że rozwój i modernizacja państwa wymagają też praworządności i uczciwej konkurencji. _ Wielu ludzi w Rosji chce się aktywnie angażować dla swojego kraju i brać udział w modernizacji we wszystkich obszarach. To wielka szansa Rosji _- oceniają. - _ Jednakże rosyjskie władze realizują obecnie inną koncepcję modernizacji. Aktywni politycznie obywatele nie są traktowani przez państwo jak partnerzy _.

_ Niemiecki Bundestag stwierdza ze szczególnym niepokojem, że od czasu ponownego objęcia urzędu przez prezydenta Władimira Putina w Rosji podejmuje się kroki ustawodawcze i jurystyczne, które w całości mają na celu większą kontrolę nad aktywnymi obywatelami, w coraz większym stopniu kryminalizują krytyczne zaangażowanie oraz oznaczają konfrontacyjny kurs wobec krytyków rządu _ - głosi dokument.

Uchwała apeluje również do rządu Angeli Merkel, by w trakcie zbliżających się konsultacji niemiecko-rosyjskich _ dał wyraz zaniepokojeniu rozwojem sytuacji wewnętrznej w Rosji _.

W trakcie debaty Bundestagu nad uchwałą chadecki polityk i koordynator MSZ ds. współpracy z Rosją Andreas Schockenhoff ocenił, że rozwój wewnętrznej sytuacji w Rosji stoi w sprzeczności z ambicją tego kraju, by być mocarstwem gospodarczym, i może być przeszkodą w rozbudowie jego współpracy z UE. _ Nie chcemy izolacji Rosji. Zależy nam, by była silnym, praworządnym i demokratycznym państwem _ - dodał.

Liberał Patrick Kurth zapewnił, że uchwała Bundestagu nie jest _ aktem oskarżenia _ pod adresem Moskwy. _ Nie możemy jednak ignorować quasi-autorytarnych działań _ - dodał. Historia pokazała, że _ represje i kontrole zawsze szkodziły. Nowe ustawy nie mogą zastraszać społeczeństwa obywatelskiego, bo to zniszczy zaufanie _ - ostrzegł.

Czytaj więcej w Money.pl
Uchwalili zasiłek za "stanie przy garach" Głosami chadecko-liberalnej koalicji niemiecki Bundestag przyjął kontrowersyjną ustawę, wprowadzającą nowy zasiłek dla rodziców.
Nie chcą Chorwacji w UE. Drastyczne słowa W niemieckim Bundestagu narasta opór przeciwko przyjęciu Chorwacji do Unii Europejskiej zgodnie z planem od 1 lipca przyszłego roku.
Chcą odsunąć Merkel od władzy. Uda się? Informację potwierdził w Berlinie szef Socjaldemokratycznej Partii Niemiec (SPD) Sigmar Gabriel.
Tagi: niemcy, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz