Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Bundestag przyjął umowę z Polską o zwalczaniu przestępczości

0
Podziel się:

Od 2007 r. na pograniczu działają wspólne, ściśle współpracujące z sobą patrole. Po wejściu umowy w życie ich uprawnienia zostaną rozszerzone.

Bundestag przyjął umowę z Polską o zwalczaniu przestępczości
(Deutscher Bundestag/Lichtblick/Achim Melde)
bEJBgfNh

Polsko-niemiecka umowa dotyczy również współpracy służb policyjnych, granicznych i celnych - poinformowało biuro prasowe niemieckiego parlamentu w Berlinie.

Postkomunistyczna Lewica głosowała przeciwko umowie, klub Zielonych wstrzymał się od głosu. Umowę podpisali w maju zeszłego roku w Zgorzelcu (dolnośląskie) ówczesny minister spraw wewnętrznych Bartłomiej Sienkiewicz i jego niemiecki odpowiednik Thomas de Maiziere.

Nowa umowa ma pozwolić wszystkim służbom na lepszą współpracę. Od 2007 r. na pograniczu działają wspólne, ściśle współpracujące z sobą patrole. Po wejściu umowy w życie ich uprawnienia zostaną rozszerzone, np. polski policjant będzie mógł zatrzymać sprawcę w Niemczech i odwrotnie, niemiecki funkcjonariusz może to zrobić na terytorium Polski. Planowane są też wspólne grupy operacyjno-śledcze. Będący w akcji śmigłowiec nie będzie musiał, jak dotychczas, przerywać pościgu na granicy.

bEJBgfNj

Dotychczas kwestię współpracy służb regulowały cztery odrębne umowy zawarte przed przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej (2004 r.) i strefy Schengen (2007 r.). Od 2007 roku w Świecku działa centrum współpracy polskich i niemieckich służb granicznych, celników i policji.

Czytaj więcej w Money.pl
Merkel ostro o Rosji: "To łamanie prawa" _ - Postępowanie Rosji jest kwestionowaniem ładu pokojowego w Europie i łamaniem prawa międzynarodowego - _powiedziała Merkel w parlamencie podczas debaty nad projektem ustawy budżetowej na rok 2015.
Eutanazja dostępna u naszych sąsiadów? Rozpoczynają się prace legislacyjne nad ustawą o ewentualnym dopuszczeniu w wyjątkowych przypadkach eutanazji.
Prezydent Komorowski wystąpi w Bundestagu Jutro z okazji 75. rocznicy wybuchu II wojny światowej Komorowski, jako pierwszy z polskich prezydentów, wystąpi w niemieckim Bundestagu.
bEJBgfNK
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)