Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Bułgarzy przeprowadzili czystkę etniczną

0
Podziel się:

Wyjazd z Bułgarii 340 tys. przedstawicieli mniejszości tureckiej w 1989 roku nie był dobrowolny.

Bułgarzy przeprowadzili czystkę etniczną
(Money.pl/Anna Kraszkiewicz)

Wyjazd z Bułgarii 340 tys. przedstawicieli mniejszości tureckiej w 1989 roku nie był dobrowolny - wynika z archiwalnych dokumentów dostępnych od poniedziałku w internecie. Czystkę etniczną zainicjowało kierownictwo Bułgarskiej Partii Komunistycznej.

Podczas zebrania kierownictwa Bułgarskiej Partii Komunistycznej 7 czerwca 1989 roku jej przywódca Todor Żiwkow oznajmił, że niedługo Bułgaria będzie musiała zmierzyć się z silną wolą emigracji ze strony mniejszości tureckiej.

_ - Jest to mile widziane i niezbędne. Jeśli nie doprowadzimy do wyjazdu 200-300 tys. przedstawicieli tej mniejszości, za 15 lat Bułgaria nie będzie istnieć. Podzieli los Cypru _ - tę wypowiedź Żiwkowa można przeczytać w protokole zebrania, opublikowanym razem z prawie 2,5 tys. dokumentów archiwalnych, z których 897 było do tej pory tajnych. Wszystkie pochodzą z lat 1944-1989 i zostały udostępnione przez bułgarskie władze.

Już pod koniec maja 1989 roku Bułgaria otworzyła granicę z Turcją w celu wydalenia obywateli o tureckich korzeniach. Turcy stanowili w tamtym czasie i nadal stanowią ok. 10 proc. ludności kraju i w okresie komunizmu byli uważani za piątą kolumnę Turcji będącej od 1951 roku członkiem NATO.

Antyturecka kampania władz rozpoczęła się już w 1984 roku, kiedy to Turków zmuszono do zmiany nazwisk na bułgarskie. Pięć lat później władze aktywnie zachęcały członków mniejszości do wyjazdu z kraju. Ich domy miały zostać wykupione za symboliczną cenę przez lokalne władze i oddane w ręce etnicznych Bułgarów. Masową emigrację przedstawicieli mniejszości do Turcji, w okresie od czerwca do września 1989 roku, przedstawiano wówczas jako dobrowolną.

Kampania wzbudziła krytykę ze strony społeczności międzynarodowej, w tym ZSRR. Przyśpieszyło to upadek Żiwkowa, który 10 listopada 1989 roku, po 35 latach, został zmuszony do odejścia ze stanowiska przywódcy Bułgarskiej Partii Komunistycznej. Wkrótce potem rozpoczęły się w Bułgarii przemiany demokratyczne.

Czytaj więcej w Money.pl
40 statków utknęło na mieliznach na Dunaju - _ Jeżeli w najbliższych dwóch tygodniach w Europie Środkowej nie spadnie deszcz, żeglugę trzeba będzie całkowicie wstrzymać _ - uważają eksperci.
Spór o pomnik cara przed parlamentem Sto pięć lat po odsłonięciu jednego z symboli Sofii monument usunięto.
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)