Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
bułgaria
19.12.2012 20:23

Bułgaria: Parlament złagodził przepisy o konfiskacie majątków mafii

Bułgarski parlament złagodził ustawę antymafijną. Kontroli mają teraz podlegać fortuny zdobyte drogą przestępczą w ostatnich 10 latach.

Podziel się
Dodaj komentarz
(AP/Fotolink/East News)

Bułgarski parlament złagodził ustawę antymafijną. Kontroli mają teraz podlegać fortuny zdobyte drogą przestępczą w ostatnich 10 latach, a nie - jak przewidywała poprzednia ustawa - w ciągu ostatnich 15 lat.

Nowelizacja stała się konieczna, ponieważ bułgarski Trybunał Konstytucyjny uznał za sprzeczną z konstytucją ustawę uchwaloną w maju z inicjatywy rządu Bojko Borysowa przez parlament. 59 opozycyjnych parlamentarzystów zaskarżyło ją w lipcu, uzyskując skrócenie okresu, w którym zakwestionowany majątek może podlegać prześwietleniu przez władze.

Ustawa umożliwia przejęcie majątku bez prawomocnego wyroku sądowego, jeśli właściciel nie potrafi udowodnić jego legalnego pochodzenia.

Ustalaniem pochodzenia majątków osób podejrzanych o udział w grupach przestępczych ma zajmować się komisja o bardzo szerokich uprawnieniach. Będzie ona sprawdzać majątki osób podejrzanych na podstawie sygnałów od prokuratury, MSW oraz osób prywatnych. Prześwietleniu podlegają dobra o wartości powyżej 125 tys. euro. Sprawdzanie ma być przeprowadzane bez powiadomienia podejrzanego. W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości, dana osoba będzie miała miesiąc na udokumentowanie fortuny.

Bułgaria, członek UE od 2007 roku, krytykowana jest za nieskuteczną walkę z korupcją. Na opublikowanej w grudniu przez Transparency International liście krajów zagrożonych korupcją Bułgaria zajęła 75 miejsce na 174 uwzględnione kraje. Z krajów UE tylko Grecja zajęła niższą (94) pozycję.

Opozycyjna Bułgarska Partia Socjalistyczna nadal odrzuca ustawę, uważając, że nawet po nowelizacji może ona być wykorzystywana do walki z politycznymi przeciwnikami.

Czytaj więcej w Money.pl
Otworzą teczki milionerów winnych krachowi Kredytowi milionerzy zaciągali kredyty bez zabezpieczenia, co w połowie lat 90. doprowadziło do kryzysu bankowego.
Premie świąteczne nie dla prokuratorów Nie wykryto sprawców około 400 tys. kradzieży domowych, a liczba dochodzeń w sprawach korupcyjnych jest minimalna.
Prezydent wetuje ustawę. Ma być łatwiej o... Bułgarski prezydent uważa, że ustawa o inwestycjach zagranicznych jest niekorzystna dla inwestorów, którzy chcą uzyskać prawo stałego pobytu i obywatelstwo Bułgarii w zamian za inwestycje.
Tagi: bułgaria, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz