Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Bułgaria: bunt uchodźców w ośrodku przy granicy z Turcją

0
Podziel się:

Do buntu nielegalnych imigrantów doszło w zamkniętym ośrodku w mieście
Lubumec. Kilka osób odniosło obrażenia.

Bułgaria: bunt uchodźców w ośrodku przy granicy z Turcją
(PAP/EPA)

Do buntu nielegalnych imigrantów doszło w zamkniętym ośrodku w mieście Lubumec przy granicy z Turcją. Kilka osób - zarówno policjantów, jak i pochodzących z Algierii uchodźców, odniosło obrażenia.

Do incydentu doszło w ubiegły weekend, lecz informacja za pośrednictwem MSW dotarła do mediów dopiero dzisiaj. Algierczycy, oburzeni poniżającym - według nich - stosunkiem personelu, napadli na niego, zdemolowali budynek i jego wyposażenie i próbowali zabarykadować się. Odmówili negocjacji i stawiali opór przy próbach przywrócenia porządku.

Interweniowała policja. Sześciu imigrantów i dwóch policjantów poniosło obrażenia. Według zdjęć, które pojawiły się w internecie, imigrantów dotkliwie pobito. W komunikacie MSW podano, że budynek jest poważnie uszkodzony.

Ambasador Algierii Achmed Butache w rozmowie z dziennikiem _ 24 czasa _ wyraził oburzenie z powodu działań policji. Według niego Algierczycy zostali sprowokowani, mają połamane kości i odnieśli obrażenia głowy, czego MSW nie potwierdza.

Wicepremier i szef MSW Cwetlin Jowczew zalecił inspekcję w ośrodku i sprawdzenie okoliczności incydentu.

W Bułgarii obecnie przebywa ponad 11 tys. imigrantów, około połowa z nich to uciekający od wojny Syryjczycy.

Według władz bułgarskich pozostali - pochodzący z Afganistanu, północnej i środkowej Afryki - nie mają podstaw do przebywania w Bułgarii i ubiegania się o prawo pobytu i mają być wydaleni. Kilka grup obywateli Iraku w listopadzie odesłano z powrotem do kraju. Ekstradycję finansował Wysoki Komisariat ONZ ds. Uchodźców (UNHCR). Z Algierczykami są problemy, gdyż ten kraj odmawia przyjmowania samolotów czarterowych.

Bułgarskie władze liczą na złagodzenie napiętej sytuacji z imigrantami po 16 grudnia, kiedy w Ankarze ma być podpisane porozumienie między UE a Turcją o readmisji. Szef dyplomacji bułgarskiej Kristian Wigenin wyjaśnił, że nie będzie ono działać wstecz i tych, którzy już przekroczyli granicę, nie będzie można odesłać do Turcji, lecz zostanie powstrzymany napływ nowych przybyszów.

Czytaj więcej w Money.pl
Bułgaria dostanie miliony euro pomocy Komisja Europejska ogłosiła, że odblokuje 5,6 miliona euro, by pomóc Bułgarii w przyjmowaniu coraz większej liczby uchodźców, którzy uciekają między innymi przed wojną domową w Syrii.
Ksenofobia i rasizm. "To musi się skończyć" Prezydent i premier Bułgarii we wspólnym oświadczeniu potępili coraz częstsze przejawy agresji wobec uchodźców z Bliskiego Wschodu.
Nadzwyczajna sytuacja w Bułgarii. Szef MSW... Nasilająca się fala uchodźców z Syrii tworzy w Bułgarii nadzwyczajną sytuację. Ich liczba już przekroczyła możliwości istniejących ośrodków dla uchodźców.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)