Notowania

komisja infrastruktury
23.05.2012 10:21

Budowa autostrad w Polsce. Sejm przyjął projekt rezolucji

Sejm przyjął dziś projekt rezolucji, która pomoże firmom realizującym zamówienia publiczne. Co na to Donald Tusk?

Podziel się
Dodaj komentarz
(Reporter)

Komisja infrastruktury zaakceptowała projekt wzywający rząd do podjęcia działań, które doprowadzą do wypłaty zaległych pieniędzy firmom realizującym zamówienia publiczne. Chodzi głównie o podwykonawców budujących drogi i autostrady.

Aktualizacja: 10.48

Premier krytycznie ocenia projekt powołania sejmowej komisji do zbadania nieprawidłowości przy budowie autostrad. Na spotkaniu z dziennikarzami Donald Tusk oświadczył, że jego rząd sumiennie zbada sprawę oszustw przy budowie A-2, a dodatkowe podsycanie atmosfery uważa za niecelowe.

- _ Jesteśmy zainteresowani tym, aby poszkodowani i oszukani podwykonawcy, bo my zdajemy sobie sprawę, że jest to liczna grupa ludzi po prostu oszukanych przez wykonawców, żeby otrzymali paczki ich zależne jak najszybciej. Do tego musi być jednak tytuł prawny, bo ten kto będzie oddawał te pieniądze, oddawać będzie publiczne pieniądze. W Polsce i na całym świecie, ktoś kto wydaje publiczne pieniądze musi mieć do tego podstawę prawną i pełne uzasadnienie _ - twierdzi premier.

POSŁUCHAJ PREMIERA DONALDA TUSKA:

Z inicjatywą takiej rezolucji wystąpili pod koniec kwietnia br. posłowie Prawa i Sprawiedliwości. Wnioskodawcy argumentowali, że choć podwykonawcy firm budujących w Polsce autostrady - chińskiego konsorcjum Covec i Dolnośląskich Surowców Skalnych - wielokrotnie domagali się zapłaty za wykonane prace, to nie otrzymali należnych pieniędzy. Wiele z tych firm jest na krawędzi bankructwa, ponieważ generalni wykonawcy miesiącami zalegają z płatnościami - argumentowano. Ostatecznie projekt trafił do podkomisji.

Na środowym posiedzeniu posłowie zaaprobowali projekt, który trafi teraz na obrady plenarne. Przedstawiciel wnioskodawców, poseł PiS Andrzej Adamczyk, podziękował posłom za współpracę.

Obecny na posiedzeniu komisji wiceminister transportu Tadeusz Jarmuziewicz przypomniał, że resort przygotował już projekt ustawy, która ma chronić podwykonawców. Projekt zakłada, że podwykonawcy będą mogli dochodzić swoich roszczeń u strony publicznej na podstawie wyroku sadowego. Strona publiczna będzie natomiast odzyskiwała pieniądze u syndyka, jeżeli wykonawca będzie w stanie upadłości - jak stało się z firmą DSS.

Minister transportu Sławomir Nowak kilkakrotnie informował, że przy nowych inwestycjach od wykonawcy będzie wymagane przedstawienie zaświadczenia, że reguluje zobowiązania wobec podwykonawców. Jeżeli takiego oświadczenia nie przedstawi, to nie otrzyma zapłaty.

W piątek minister poinformował, że projekt ustawy, który miałby regulować sprawy związane z przepływami pieniężnymi między wykonawcami inwestycji a ich podwykonawcami, trafił już do Komitetu Stałego Rady Ministrów. Choć zdaniem Nowaka projekt powinien być szybko uchwalony, to propozycje te musi najpierw zaakceptować rząd, a później parlament.

Czytaj więcej w Money.pl
Budowa autostrad przyspieszy? Jest sposób Po bankructwie DSS, Poldimu, Budbaumu oraz płatniczych kłopotach Hydrobudowy, GDDKiA postanowiła potrącać wypłaty z wynagrodzenia generalnego wykonawcy i kierować je niżej.
"Polskie drogi na Euro to wielki sukces" - Osiągnięcia rządu w budowie dróg to wielki sukces - utrzymuje poseł Platformy Obywatelskiej Sławomir Neumann.
Wkrótce opłaty na A2. Sprawdź cennik Opłaty na liczącym 105 kilometrów odcinku A2 ruszają 21 maja.
Tagi: komisja infrastruktury, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, najważniejsze, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz