Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Brytyjscy liberałowie ponieśli klęskę

0
Podziel się

Zgodnie z przewidywaniami Brytyjczycy zdecydowanie odrzucili w referendum zmiany ordynacji wyborczej w ogólnokrajowych wyborach do Izby Gmin.

Brytyjscy liberałowie ponieśli klęskę
(PAP/EPA)
bEgJdQQB

Zgodnie z przewidywaniami Brytyjczycy zdecydowanie odrzucili w referendum zmiany ordynacji wyborczej w ogólnokrajowych wyborach do Izby Gmin. Przeciwko reformie wypowiedziało się 69 proc. głosujących, za zmianami było 31 procent.

*na zdjęciu *Nick Clegg, lider liberałów

Odrzucenie nowej ordynacji w ogólnonarodowym referendum, duża wygrana szkockich nacjonalistów i nieosiągnięcie większości przez Partię Pracy w Walii, porażka liberałów w wyborach samorządowych w Anglii - to główne jak dotąd wyniki czwartkowych wyborów w Wielkiej Brytanii.

bEgJdQQD

_ - Wielu spodziewało się, że liberałowie dostaną wycisk, ale mało kto spodziewał się, że aż na taką skalę _ - ocenił korespondent BBC Nick Robinson.

_ - Proponowana w referendum alternatywna ordynacja wyborcza została odrzucona przytłaczającą większością i musimy ten wynik zaakceptować _ - przyznał minister ds. energii i zmian klimatycznych w koalicyjnym rządzie liberalno-konserwatywnym Chris Huhne.

Głosowanie uważane za najważniejszy sprawdzian nastawienia brytyjskich wyborców od ogłoszenia dużych cięć wydatków rządowych przyniosło bezwzględną większość szkockim nacjonalistom (SNP) w wyborach do parlamentu w Edynburgu.

Umożliwi im to utworzenie samodzielnego rządu i rozpisanie referendum ws. niepodległości. W poprzedniej kadencji narodowcy SNP tworzyli rząd mniejszościowy i rządzili z przyzwoleniem dwóch posłów Zielonych, co dawało im większość jednego głosu.

bEgJdQQJ

Lider szkockich laburzystów Iain Gray zapowiedział, że ustąpi z funkcji. Partia Pracy była największą partią polityczną w Szkocji w latach 1999-2007.

Także w wyborach do zgromadzenia parlamentarnego w Walii laburzyści nie wypadli tak dobrze, jak się spodziewali. Do uzyskania większości w 60-mandatowym zgromadzeniu zabrakło im jednego głosu.

Liberałowie ponieśli duże straty w wyborach do 279 samorządów lokalnych w Anglii. Po ogłoszeniu wyników ze 183 samorządów stracili 518 mandatów radnych. Partia Pracy zdobyła 610, a konserwatyści 63.

bEgJdQQK

_ - Liberałowie ściągają na siebie największe niezadowolenie społeczne z powodu cięć wydatków, które niektórym wyborcom nasuwają skojarzenia z rządami Margaret Thatcher, która też wstrząsnęła systemem świadczeń socjalnych _ - powiedział lider liberałów Nick Clegg BBC.

Wielu wyborców ma za złe liberałom, że poparli konserwatystów, odchodząc od obietnic przedwyborczych, zwłaszcza w kwestii podniesienia opłat za studia wyższe, które zostały potrojone.

Zmiana ordynacji wyborczej z większościowej, w której mandat w okręgach jednomandatowych jest obsadzany przez kandydata, który zdobył zwykłą większość, na ordynację, w której wyborca uszeregowuje kandydatów według preferencji wyrażonej cyframi, była zasadniczym postulatem politycznym liberałów.

Konserwatyści, mimo że przeciwni zmianie, przystali na referendum w umowie koalicyjnej. Podobnie jak liberałowie zmiany chciała opozycyjna Partia Pracy.

bEgJdQQL

Negatywny dla liberałów wynik referendum może skomplikować koalicyjną współpracę liberałów i konserwatystów i ściągnie krytykę na lidera liberałów Clegga.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/78/t89422.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/w;wielkiej;brytanii;referendum;i;wybory,17,0,823569.html) W Wielkiej Brytanii referendum i wybory Od godz. 7 czasu lokalnego (godz. 8 czasu polskiego) Brytyjczycy głosują dziś w ogólnokrajowym referendum ws. zmiany ordynacji wyborczej do Izby Gmin.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/194/t123330.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/wyborcow;z;wielkiej;brytanii;czekaja;zmiany,15,0,822287.html) Wyborców z Wielkiej Brytanii czekają zmiany Na czwartek zaplanowane zostało referendum w sprawie nowej ordynacji wyborczej.
bEgJdQRe
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)