Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Brytyjscy dżihadyści mogą być sądzeni za zdradę na mocy aktu z XIV wieku

0
Podziel się:

Rząd Wielkiej Brytanii rozważa wyciągnięcie przeciwko brytyjskim obywatelom
walczącym po stronie Państwa Islamskiego (IS) konsekwencji w postaci oskarżenia o zdradę na mocy aktu prawnego mającego swoje korzenie w XIV wieku - podały brytyjskie media.

Brytyjscy dżihadyści mogą być sądzeni za zdradę na mocy aktu z XIV wieku
(PAP/EPA)
bFeWRmpx

Rząd Wielkiej Brytanii rozważa wyciągnięcie przeciwko brytyjskim obywatelom walczącym po stronie Państwa Islamskiego (IS) konsekwencji w postaci oskarżenia o zdradę na mocy aktu prawnego mającego swoje korzenie w XIV wieku - podały brytyjskie media.

Podczas debaty w Izbie Gmin minister spraw zagranicznych Philip Hammond powiedział, że rząd bierze pod uwagę taką możliwość wobec obywateli, którzy opowiedzieli się po stronie dżihadystów, i będą próbowali wrócić do Wielkiej Brytanii.

Umożliwia to obowiązujący wciąż w Wielkiej Brytanii akt prawny, przyjęty pierwotnie w 1351 roku za panowania króla Edwarda III (Treason Act). Oczywiście był on poddawany wielu zmianom, z których najistotniejsza z 1998 roku zniosła możliwość karania zdrady śmiercią. W tej chwili maksymalną dopuszczalną za ten czyn karą jest dożywotnie więzienie.

bFeWRmpz

Po raz ostatni Treason Act znalazł zastosowanie w 1946 roku, kiedy to na jego mocy skazano i powieszono Williama Joyce'a, który podczas II wojny światowej szerzył w Wielkiej Brytanii propagandę nazistowską.

_ - Mieliśmy przypadki osób, które deklarowały lojalność wobec Państwa Islamskiego. Pozwala to stawiać pod znakiem zapytania ich lojalność wobec Wielkiej Brytanii i domniemywać, że popełnione zostało przestępstwo zdrady _ - mówił minister Hammond.

Według niego rząd poważnie bierze pod uwagę możliwość postawienia takich zarzutów osobom, które będą próbowały wrócić do Wielkiej Brytanii, by prowadzić tu działalność terrorystyczną.

Według ujawnionych w piątek informacji, w tym roku brytyjska policja zatrzymała pod zarzutem prowadzenia takiej działalności aż 218 osób. Oficjalne dane mówią o około 500 brytyjskich obywatelach, głównie muzułmańskich imigrantach, którzy walczą w Iraku i Syrii po stronie Państwa Islamskiego. Rzeczywista liczba może być jednak znacznie wyższa.

bFeWRmpF
Czytaj więcej w Money.pl
Dżihadyści w Londynie? Policja ich złapała Policja zatrzymała w Londynie trzech mężczyzn w ramach śledztwa w sprawie terroryzmu islamskiego. Ssą podejrzani o zlecanie aktów terroru, ich przygotowywanie bądź podżeganie do takich aktów.
Naloty to za mało, by pokonać dżihadystów _ Aby pokonać Islamskie Państwo, do akcji muszą przystąpić iracki naród, irackie siły bezpieczeństwa i iracki rząd _ - powiedział Philip Hammond
Brytyjczycy konfiskują fundusze dżihadystów Przez rok uzbierało się 250 tysięcy funtów.
bFeWRmqa
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)